پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

مثلث هراس (2)

 
بخش دوم؛ شیعه‌هراسی
در بخش اول یادداشت خواندید که پس از احساس خطر حاکمان غربی از موج بیداری اسلامی، آن‌ها در صدد برآمدند با انزوای مسلمانان به اهدف استعماری خود دست یابند؛ بر همین اساس پروژه «اسلام‌هراسی» را کلید زدند تا افکار عمومی غیرمسلمانان جهان را با خود همراه کنند. اما استراتژیست‌های غربی به همین بسنده نکردند؛ آن‌ها برای تضعیف جبهه اسلامی به اختلاف‌افکنی میان مسلمانان نیز پرداختند. در این بخش از یادداشت قصد داریم شما را با این اختلاف‌افکنی که با محوریت پروژه «شیعه‌هراسی» در حال اجراست، بیشتر آشنا کنیم.
استکبار جهانی در کنار پروژه «اسلام‌هراسی» به قصد اختلاف‌افکنی بین مردمان ادیان دیگر با مسلمانان، پروژه «شیعه‌هراسی» را برای اختلاف‌افکنی بین مسلمانان جهان با یکدیگر اجرا می‌کند. آن‌ها قصد دارند با درگیر کردن مسلمانان با هم، موجب تضعیف نیروهای اسلامی در مقابله با نظام سلطه شوند و همچنین فکر و ذهن مسلمانان را مشغول به درگیری‌های درون‌دینی نمایند. باید این نکته را هم اضافه نماییم که آمریکا از پیوندهای معنوی میان شیعیان خاورمیانه با جمهوری اسلامی ایران احساس نگرانی می‌کند و بویژه پس از فروپاشی حکومت بعث در عراق و به وجود آمدن فرصت مشارکت در ساختار سیاسی عراق برای شیعیان این کشور، این نگرانی آنها افزایش هم یافته است.
مهم‌ترین اقدامات دشمنانِ موج بیداری اسلامی در پروژه «شیعه‌هراسی» عبارتند از:
1. جلوگیری از شکل‌گیری ترتیبات امنیتی بومی و پایدار
همانطور که می‌دانید در برخی از کشورهای خاورمیانه مانند ایران، عراق و بحرین شیعیان اکثریت جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و در برخی دیگر از کشورها مانند لبنان و یمن شیعیان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی اثرگذارند. در سال 2004، پادشاه اردن که به امریکا سفر کرده بود در مصاحبه با «واشنگتن‌پست»، اصطلاح «هلال شیعه» را وارد گفتمان سیاسی منطقه‌ای کرد تا بتواند تا حدودی حاکمان سنی منطقه را به جای «همزیستی مسالمت آمیز» با ایران و یا گروه‌های شیعی، به سمت تنش و بی‌اعتمادی متمایل کند.
2. انعکاس تصاویر دروغین از جنبش‌های مقاومت شیعی
یکی از ترفندهای شیعه‌هراسی، انعکاس تصاویر دروغین و گزارش‌های انحرافی از مشارکت عوامل وابسته به حزب‌الله لبنان در امور داخلی سایر کشورهاست. برخی از این ادعاها عبارتند از:
-        مداخله حزب الله در ناامن‌سازی عراق؛
-        مداخله در فرایند طبیعی انتخابات لبنان؛
-        ارتباط با مهمترین گروه مخالف شیعه یمن الحوثی؛
-        آموزش نظامی برخی شیعیان کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه بحرین.
3. تهدیدسازی برای شیعیان از طریق شبه‌نظامیان وهابی
استکبار جهانی با تحریک گروه‌های افراطی سلفی و شبه‌نظامیان وهابی برای اقدامات تروریستی علیه شیعیان، قصد دارد وحدت ملت‌های منطقه را تخریب کند و آرامش روانی را از مردم منطقه سلب کند. گروه تروریستی «ریگی» از جمله گروه‌های شبه‌نظامی وهابی در منطقه بودند.
4. پیوند زدن تفکرات اهل سنت با وهابیون
یکی دیگر از اقدامات نظام سلطه، پیوند زدن مرامنامه اهل سنت با گروه‌های سلفی است تا بدینوسیله شیعیان را علیه جامعه اهل سنت تحریک کنند و آتش تفرقه را در میان فرق اسلامی شعله‌ور نمایند. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران، با آگاه‌سازی شیعیان از این نقشه شوم و تبیین تفاوت‌های محسوس بین گروه‌های سلفی و برادران اهل سنت، جلوی این فتنه را سد کرد.
5. توجیه اقدامهای تروریستی گروههای نزدیک به وهابیون
گسترش پروژه «شیعه‌هراسی» بهانه‌ای شد برای گروه‌های سلفی که به «شیعه‌زدایی» بپردازند. به عنوان مثال مقامات مسئول در «ایالت نیمروز» واقع در جنوب غربی افغانستان که با جمهوری اسلامی ایران مرز مشترک دارد، تدریجا به مهاجرت اجباری شیعیان از این مناطق و یا از بین بردن کتاب‌های تشیع اقدام می‌کنند.
مقام معظم رهبری در تبیین حوادث مربوط به شیعه‌هراسی فرموده‌اند: «در عراق، شیعه و سنّى قرنها کنار هم زندگى کرده‌اند. چقدر فامیل‌هاى شیعه و سنى با هم خویشاوند و قوم و خویشند. در طول این چند قرن گذشته، هیچ وقت اختلافى به این شکل مطرح نبوده است. زمان عثمانی‌ها دولت و حکومت به شیعه زور می‌گفتند و اذیت می‌کردند، و زمان صدام و زمان‌هاى دیگر هم کم و بیش همین‌طور بود؛ اما مردمِ شیعه و سنّى با هم کارى نداشتند. امروز می‌خواهند مردم را به جان هم بیندازند.
 در دنیاى اسلام هم یک جا از زبان وابستگانشان مسئله‌ى هلال شیعى را مطرح می‌کنند که: «آهاى سنّی‌ها! چه نشسته‌اید، خودتان را برسانید که شیعه‌ها دارند مسلط می‌شوند!»؛ یک هلال شیعى را از ایران تا عراق، تا بحرین، تا لبنان تشکیل می‌دهند؛ براى اینکه جامعه‌ى اهل سنّت و دولت‌هاى اهل تسنّن را بترسانند. از این طرف هم مظاهرى را درست می‌کنند که جمهورى اسلامى را از همسایگانش دور کنند. مسئله‌ى جزایر و مسائل گوناگون را مطرح می‌کنند که ایران هم احساس کند که مورد تهدید است. سنّى را یک جور علیه شیعه و شیعه را یک جور علیه سنّى تحریک می‌کنند. این برنامه‌هاى این‌هاست. ما اگر می‌خواهیم پیروزی‌هایى که در این چند سال - به حول و قوه‌ى الهى - علیه سیاست‌هاى استکبارى در این منطقه به وجود آمده است، به نتیجه برسد، باید هوشیار و بیدار باشیم.» (1)
نتیجه‌گیری
نظام سلطه در کنار پروژه «اسلام‌هراسی» در سطح بین‌المللی، پروژه «شیعه‌هراسی» را در سطح فرامنطقه‌ای با هدف تضعیف موج بیداری اسلامی اجرا می‌کند. افزایش اقدام‌های تعرضی وهابیون علیه شیعیان در پاچنار پاکستان و دره اسماعیل خان افغانستان، تداوم بی‌ثباتی‌های امنیتی ناشی از منازعات فرقه‌ای در شرق ایران، انفجارهای متعدد تروریستی در عتبات عالیات در عراق، حمایت‌های خزنده برخی رجال سیاسی امارات و عربستان مانند شاهزاده بندر بن سلطان از گروه‌های تکفیری و ادعاهای تبلیغاتی مکرر اردن و مصر مبنی بر تلاش تهران برای مهندسی امنیتی جغرافیای سیاسی شیعه در خاورمیانه عربی، از عوامل ظهوریافته پروژه «شیعه‌هراسی» است که گریبانگیر امت اسلامی در منطقه خاورمیانه شده است. ما باید با بصیرت‌پراکنی و آگاه‌سازی ملت‌های منطقه، مانع از تضعیف موج بیداری اسلامی در جهان شویم تا بتوانیم در کنار امت واحده اسلامی در مقابل زورگویان جهان به پیروزی برسیم.
ادامه دارد...

این مقاله را می‌توانید در استوا هم ببینید.
پاورقی:
1. خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ 21/7/1385
 
منابع:
1. نرم‌افزار حدیث ولایت؛ ویرایش دوم.
 
2. شیعه هراسی و ایران هراسی در دیپلماسی امنیتی آمریکا؛ مصطفی دلاورپور؛ نشریه پگاه حوزه
3. از شیعه‌هراسی تا اسلام‌هراسی؛ هفته نامه تیلار
4. نامه آیت‌اللّه العظمی سبحانی خطاب به دکتر یوسف القرضاوی
5. گفتگوی حجت‌الاسلام محمد خوش‌نظر با خبرگزاری فارس
6. گفتگوی دکتر خواجه‌سروی با ماهنامه زمانه
7. شیعه هراسی راهبرد عملیات روانی رسانه ای آمریکا؛ مرکز مطالعات و اطلاعات فرهنگ استراتژیک
8. خبرگزاری ابنا

ثبت نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۴)

مجید ۷ آذر ۸۹، ۰۰:۱۷
به امید روزی که با ظهور منجی بشر طعم اسلام رو بچشیم و ستمگران عالم نابود بشن!انشاالله
همت ۷ آذر ۸۹، ۰۶:۳۵
سلام
ایام شما هم مبارک
نرم افزار حدیث ولایت رو از کجا میشه تهیه کرد؟
قاسم صفایی نژاد ۷ آذر ۸۹، ۰۷:۲۹
@همت: سلام. میتونید با سایت khamenei.ir تماس بگیرید، دوستان راهنمایی‌تون می‌کنند
کمند ۹ آذر ۸۹، ۱۷:۳۳
عجب!:O