پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

خسته نباشید آقای ضرغامی...

مدیریت کار پراسترس، وقت‌گیر و طاقت‌فرسایی است. برخی از اندیشمندان آن را «هنر انجام دادن کار توسط دیگران» تعریف کرده‌اند که سختی کار را نشان می‌دهد؛ زیرا بسیاری مواقع به وجود می‌آید که مدیر چیزی می‌خواهد و بدنه سازمان چیز دیگری! حال اگر این سازمان، سازمان عریض و طویل و بزرگی باشد و توانایی تغییر نیروها را تا حد زیادی از دست مدیر خارج کند، این مشکل بیشتر است. به این اضافه کنید که این سازمان، «سازمان رسانه‌ای» باشد که از بسیاری جهات اداره آن سخت‌تر از سایر سازمان‌ها است؛ چه از نظر سرعت تحولات، تأثیرات فناوری جدید بر آن، کارکنان ویژه، محیط غیرقابل کنترل، رقبای قدرتمند و...

به دلیل علاقه‌ام به حوزه رسانه، عزت الله ضرغامی را به دور از تبلیغات رسانه‌ای له یا علیه او زیر نظر داشتم. تغییرات بزرگ صدا و سیما در دوره او محسوس بود. تحولات کیفی در برنامه‌ها به خصوص در دوره 5 ساله اول مسئولیت ایشان و تحولات کمی در دوره 5 ساله دوم برنامه‌های ایشان واضح و مبرهن است.

بازتر کردن فضا نسبت به دوره قبلی صدا و سیما، پررنگ کردن برنامه‌های گفتگومحور، اهتمام بیشتر در گنجاندن موضوعات مرتبط با خانواده، استفاده از آرشیوهای خاک خورده صدا و سیما، میدان دادن بیشتر به جوانان، پافشاری بر اصول انقلاب اسلامی بدون در نظر گرفتن از دست دادن محبوبیت و ... از نقاط برجسته مدیریت ایشان در صدا و سیما بود. مدیریتی که با جملاتی تحسین آمیز از سوی رهبر معظم انقلاب در پایان دوره ده ساله ارج نهاده شد:

«تلاش و کوششی خستگی‌ناپذیر و دلسوزانه و مبتکرانه» و «توانستند رسانه‌ی ملّی را در دوره‌ی مسئولیت خود به پیشرفتی چشمگیر برسانند که بتواند در عرصه‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقشی مؤثر ایفاء کند.» جملاتی است که در حکم محمد سرافراز، در مورد عزت الله ضرغامی گفته شده است.

هر چند به هر حال هیچ شخص و مدیری خالی از اشکال نیست؛ به طور مثال برخی انتصابات اشتباه ضرغامی بخصوص در سال‌های پایانی، شاید نقطه قوت سال‌های ابتدایی مدیریت ایشان که همانا مشورت با نخبگان از تفکرات گوناگون بود را به دست فراموشی سپرد. هرس نکردن ساختار عریض و طویل صدا و سیما در عمل نیز یکی دیگر از اشکالات دوره مدیریتی ایشان بود.

اما در هر صورت قطعا پیشرفت چشمگیر در دوره مسئولیت ایشان محسوس بود که جا دارد به او خسته نباشید عرض کنیم و همانطور که خوش استقبال هستیم، خوش بدرقه هم باشیم.

ثبت نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۱)

اشمایکل ۷ آذر ۹۳، ۲۳:۱۵
راجع به 5 سال اخیر زیاد باهات موافق نیستم. به نظرم مثلا شبکه پنج نسبت به 10 سال پیش خیلی سطحش پایین اومده. تعداد کانال ها خیلی زیاد شده ولی کیفیت به نظرم جالب نیست. تو این پنج سال شاید بهترین سریال مختار بوده و دو تا سریال طنز، ولی دوره لاریجانی یا حتی پنج سال اول کیفیت سریال ها خیلی بالاتر بود. شبکه Ifilm خیلی عالیه، ولی نمایش فاجعه است (مثلا فراستی به خاطر حذفیات غیرضروری فیلمها شاکی شده بود).
شبکه ورزش خیلی خوب و تخصصیه ولی شبکه سه خیلی از نظر ورزشی افت داشته.
و این رو هم درنظر بگیر که یک کانال ماهواره ای به خاطر برخی برنامه هاش که کیفیت خوبی دارند (مستند و نسیم هم برخی از برنامه هاش رو میگذارند) و البته یک سری برنامه عامه پسندش خیلی مخاطب جذب کرده که سیما با این همه کانال اصلاً در برابرش موفق نبوده (البته نظر شخصی منه)
موفق باشی