روز کوروش؛ حمایت یا جوزدگی

همیشه در میان ملت‌ها، دسته‌ای وجود داشته‌اند که تحت تأثیر جو و فضای روانی ساخته شده توسط دیگران، اقداماتی می‌کنند. اقداماتی که بعضا تأثیر آنچنانی ندارد اما برخی اوقات می‌تواند تأثیرات مهمی بر روی فرهنگ، اقتصاد و اجتماع بگذارد. 

این یادداشت مجال پرداختن پژوهشی به اینکه کوروش که بود و چه کرد را نمی‌دهد؛ قطعا کوروش پادشاه بزرگی بود که با همه بزرگی‌اش مطلق نبوده و دولت او، خوبی‌ها و بدی‌هایی داشته است. در حال حاضر سخنم این نیست که کوروش از بقیه پادشاهان بهتر بود یا خیر و یا اینکه از عصر خود جلوتر بود یا خیر؛ بحث بر سر آن دسته از مردمی است که تحت تأثیر جو اقداماتی می‌کنند که این اقدامات بعضا از حب کوروش هم نیست و از بغض دیگری است.

چند سؤال است که از این افراد که به قول حامیانشان صف 2-3 کیلومتری در اطراف مقبره کوروش تشکیل دادند و مبلغان آن‌ها در فضای مجازی دارم:

- چه اصراری است که تاریخ بیش از 7 هزار ساله سرزمین پارس را به 2500 سال تقلیل دهیم؟

- چقدر کوروش رو می‌شناسید؟ کدام کتاب را در مورد تاریخ ایران باستان خوانده‌اید؟ به غیر از این اطلاعات اندک توزیع شده در شبکه‌های اجتماعی و موبایلی، چه چیزی از کوروش می‌دانید؟

- آیا یک بار روخوانی شاهنامه را انجام داده‌اید؟ چقدر دوره اساطیری و تاریخی ایران را می‌شناسید؟

- شعارهایی شبیه «ما آریایی هستیم / عرب نمی‌پرستیم» از کجا آمده است؟ اصلا می‌دانید آریایی‌ها چه کسانی بودند؟ می‌دانید ایران قبل از ورود آریایی‌ها هم تمدن داشت؟ می‌دانید با به حساب آوردن خود به عنوان آریایی، چقدر از تاریخ کشورمان را حذف می‌کنید؟ 

- آیا یکی از افتخارات منشور کوروش، نفی نژادپرستی و آزاداندیشی نیست؟ این چه نسبتی دارد با شعارهای ضدعرب و ضد اسلام؟ چگونه خود را طرفدار کوروشی می‌دانید که همان چند جمله باقیمانده از او را هم در عمل قبول ندارید؟

متأسفانه کوروش را فقط تبدیل کرده‌ایم به یک نماد سطحی. نمادی که کسی از آن اطلاعات عمیقی ندارد و به دلیل همین بی‌اطلاعی، به جای اینکه مایه وحدت قرار گیرد، تبدیل به مایه اختلاف شده است.

 

دیدگاه ها (۵)

همون هایی که سجده در نماز رو مسخره میکنن و نماز رو کاری بی دلیل می دونن الان روز تولد کوروش میرن رو به روی مقبره ی کوروش سجده میکنن.
یعنی رسما برگشتن به زمان سنگ و چوب پرستی:)))
موفق و مانا باشید
یاعلی
بسم الله
جانا سخن از زبان ما میگویی !

بسیار عالی بود . هم مختصر و مفید و هم به روز .

راستش 90 درصد فامیل ما هم راه افتادن رفتند طرف شیراز. اونهایی که همیشه می گفتند امام حسین برای 400 سال پیش بود نه الان ، الان رفتند دنبال کسی که مال 2500 ساله پیشه . حتی خودشون هم خودشون رو قبول ندارن !
یعنی میخواین بگین ما آریایی نیستیم؟؟؟ پس چرا تو مدرسه اینطور به ما گفتن؟؟؟
۱۰ آبان ۹۵، ۱۰:۵۶
پاسخ:
آریایی‌ها بین 3 تا 4 هزار سال پیش به ایران مهاجرت کردند و ایران قبل از آنها خالی از سکنه نبود. مردم ایران قبل ورود آریاییها نیز کشاورزی داشتند و به نام کاسپین معروف بودند.
بقایای انسان هوشمند در ایران را از 7 هزار سال تا 18 هزار سال تخمین زده‌اند که محدود کردن آن به 4 هزار سالی که آریاییها آمدند، حذف تاریخ کشور است.
با جستجو در مورد ایران پیش از ورود آریاییها حتما به نتایج جالب‌تری هم می‌رسید.
//id.bayan.ir/bayan/profile/avatar/sJEll0KckD5zxioNqSbzodsdx6o%3D/ علیرضا بیگدلی
سلام
کوروش گرایی یعنی تناقض گرایی
ملت عصبانی ان و کوروش پیرهن عثمونشون...شایدم یه چیز دیگه شون که قابلیت دستاویز کردن داره:دی
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.