پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

نیازمند تغییر همزمان فرم و محتوا هستیم

سال ۱۳۵۸ که پس از فوت مرحوم طالقانی، آیت الله خامنه‌ای امام جممعه تهران شد، ۴۰ ساله بودند. در آن روزها هیچ کسی از انتخاب ایشان به عنوان امام جمعه شگفت زده نشد و کسی نگفت که یک جوان ۴۰ ساله امام جمعه تهران شده است. 

کمی کمتر از ۴۰ سال از آن روزها می‌گذرد. سال گذشته حجت الاسلام حاج علی اکبری به عنوان رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه انتخاب شدند (+) و چند روز پیش به عنوان امام جمعه موقت تهران اعلام شدند. اولین نماز جمعه توسط ایشان امروز خوانده شد و بسیاری خوشحال شدند که یک جوان به عنوان امام جمعه موقت انتخاب شده است و کم کم جوانان به نماز جمعه برمی‌گردند. او ۵۴ ساله است و شاید برای جوان دانستن ایشان کمی دیر شده باشد اما به هر حال میان سایر ائمه موقت جمعه تهران، جوان‌تر است!

همین جوان‌تر بودن کافی بود تا در اولین نماز جمعه ایشان، دو ردیف از نرده‌ها حذف شود (+) تا مردم بتوانند اندکی مسئولین خود را از نزدیک ببینند. حاج‌علی‌اکبری وعده داده است که این اصلاحات تکمیل خواهد شد. 

خوانده‌ایم که شهید بهشتی در ابتدای انقلاب چگونه از وجود تشریفات زائد بر امنیت، به عنوان یک انحراف جدی یاد می‌کرد (+)؛ قدم عملی در راه تحقق این سخنان را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که همزمان با تغییرات در فرم، تغییرات در محتوا نیز آغاز شود. نماز جمعه باید تبدیل به پایگاهی شود که از حق و عدل پاسبانی کند و به دور از مصلحت‌سنجی‌های خسته کننده و بدون کارکرد، ضعف و قوت مسئولین و فعالیت‌های آنان را تبیین نماید. آن وقت می‌توان امیدوارم بود که پرچم مطالبه پیشرفت توسط ائمه جمعه بلند شود و در میان مدت، فاصله میان مردم و مسئولین کاهش یابد. 

برای ما که روزهای اول انقلاب را ندیده‌ایم و فقط عطری از گلزار رفتارهای امام و حلقه اول یارانش را استشمام کرده‌ایم،‌ تحقق این سخنان بسیار جذاب است. 

ثبت نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۵)

حامد :) ۱۴ دی ۹۷، ۱۵:۳۵
امیدوارم که نماز های جمعه از تقویم خوانی فراتر رود ... البته منظورم نماز جمعه تهران نیست" اونجا رو نمی دونم ؛ ولی اکثرا نمازهای جمعه تبدیل شده به تقویم خوانی!!!!
قاسم صفایی نژاد: ۱۵ دی ۹۷، ۱۴:۱۹
ان شالله
عین الف ۱۴ دی ۹۷، ۲۰:۱۴
سلام علیکم
ان‌شاءالله خیر است! امید به خدا که هم تعمیق و هم گسترش چنین اصلاحاتی روزافزون باشد.
قاسم صفایی نژاد: ۱۵ دی ۹۷، ۱۴:۲۰
سلام
ان شالله
رئوف .. ۱۴ دی ۹۷، ۲۰:۲۶
ان شاءالله هرچه زودتر رخوت ها از نماز جمعه ها رخت بر بندد.
و امیدوارم حصارها برچیده و خوش سلیقگی بر فضای آن حاکم شود.
قاسم صفایی نژاد: ۱۵ دی ۹۷، ۱۴:۱۹
ان شالله
جناب منزوی ۱۵ دی ۹۷، ۲۲:۴۶
سلام
ماهم به فال نیک می گیریم، ان شاءالله برخی امور حذف و برخی اصلاح شوند.
حمیدرضا ۲۲ دی ۹۷، ۱۰:۰۰
با لحن مرحوم مغفور احمدی نژاد بخوانیم:
الان مشکل مملکت ما سن امام جمعه های ما است؟؟؟...!!!
قاسم صفایی نژاد: ۲۲ دی ۹۷، ۱۰:۳۱
جواب سوال‌تون در تیتر داده شده.