پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

پویش مؤثرترین وبلاگ‌ها

همیشه سعی کردم در چالش‌های وبلاگی تا حد مقدور شرکت کنم. نمونه‌هاش هم می‌تونید در این برچسب ببینید.

وبلاگ نون والقلم چند روز پیش یک چالش جدید راه اندازی کرده به نام «پویش مؤثرترین وبلاگ‌ها» که در این پویش، این دغدغه رو میخواد ایجاد کنه که به جز برترین بلاگرها از منظر سرویس دهنده بلاگ که بیشتر به آمارهای کمی توجه داره، بهترین وبلاگ از نظر کیفی و اثرگذاری هم از منظر کاربران شناسایی کنه. 

یاد ۸ سال پیش افتادم. سال ۸۹ جشنواره چهره وبلاگی سال کشور را در جشنواره «چهره بلاگ» طی سازوکار رأی‌دهی مردمی با چک کردن شرایط اولیه ورود و ثبت نام به همراه دوستان خوبم حسن میثمی و محمدحسین کاشی راه اندازی کرده بودیم. جشنواره‌ای که ۳ سال برگزار شد و بلاگرهای معروف اون زمان مانند امیدحسینی و زهرا اچ بی و حسین قدیانی برگزیده میشدن یا به طور مثال افرادی مانند احسان رستگار که معروف نبودن، معرفی می‌شدند.

اگه من بخوام در این چالش شرکت کنم، باید به نزدیک ۱۴ سال قبل برگردم و وبلاگ آواز خاموش که در نوروز ۸۴ راه اندازی کرده بودم. وبلاگ‌هایی که اون زمان فعال بودند و خیلی‌هاشون وبلاگ نویسی رو ادامه ندادند و وارد شبکه‌های اجتماعی مختلف شدند یا حتی کلا تولید محتوا در فضای مجازی به این شکل رو رها کردند. بنابراین اگه برخی از این نفرات رو نمی‌شناسید پیشاپیش پوزش می‌طلبم. ضمنا ترتیب خاصی برای این نفرات وجود نداره و صرفا به ترتیب حروف الفبا هستند.

آهستان

امید حسینی یکی از وبلاگ‌‌نویس‌های موثر دهه هشتاد بود که هنوز هم پست گذاشتن را رها نکرده اما وبلاگش سه سالی هست که خاک می‌خورد و به روز نمی‌شود و بیشتر در تلگرام می‌شود او را جست. ویژگی بارز امید حسینی بیان صریح تحلیل‌های خود به ویژه در حوزه سیاسی و اجتماعی است.

اتاقی برای دو نفر

اتاقی برای دو نفر است اما به وسعت دریا. ساده و صمیمی و دغدغه‌مند. هر چند که در برهه‌ای بین شفافیت و خودسانسوری متحیر شد اما به پختگی لازم رسید و دوباره خواندنی شد.

اعتراف‌های من

حسن میثمی از دوستان قدیم من که بلاگرهای قدیمی ایشون رو با وبلاگ‌های سیب خوشبو و اعتراف‌های من می‌شناسند یا حتی سایت وبلاگ نیوز. از قدیم هم کمتر پست میذاشت و بیشتر سعی می‌کرد فضای وبلاگ نویسی رو تقویت کنه اما چند سالی هست دیگه از وبلاگش خبری نیست.

بانوچه

فکر کنم اکثر خوانندگان وبلاگ من ایشون رو بشناسند و از قلم نافذ ایشون بهره برده باشند. یک دختر بوشهری با دغدغه‌های زندگی دخترانه که همیشه سعی کردند تجربیاتی رو به مخاطبان منتقل کنند که غیرمستقیم یاددهنده باشه. هر چند که کمتر می‌نویسند در چند ماه گذشته اما هنوز می‌نویسند.

تراکم اندیشه‌ها

قلم جذاب و گیرا و البته کم‌صبر که نمی‌دانیم چه شد کوچ کرد از فضای بلاگستان. به نظرم اگر ادامه می‌دادند یکی از مؤثرین بلاگرهای فضای بلاگستان در سال‌های آینده می‌شدند اما کار نیمه ماند. 

حریری به رنگ آبان

نوشته‌های بی‌تکلف و قلم روان از ویژگی‌های این وبلاگ است. هر چند هنوز در برخی زمینه‌ها زمینه چیدن میوه‌های مطالعات فراهم نشده اما نوشته‌جات حاکی از مطالعه فراوان و آرامش درونی ایشونه.

زهرا اچ بی

همیشه یکی از فعالان فضای مجازی بوده. صراحت و صمیمیت و صداقت در نوشته‌ها و نظرات او باعث ماندگاری‌اش شده است. هر چند فعالیت ایشون هم چند وقتی هست در وبلاگشون ادامه نداره و به شبکه‌های اجتماعی کوچ کرده‌اند.

وادی

سیده فاطمه مطهری که همیشه با سلیقه و مرتب و دسته بندی شده پست می‌گذارند. همیشه در طول این سالیان از نظرات عمیق ایشون در مسائل فرهنگی بهره برده‌ام.

 

سعی کردم ترکیبی از بلاگرهای قدیمی باشد و وبلاگ‌های فعال. حتما افراد زیاد دیگری بخصوص بین کسانی که دیگر نمی‌نویسند وجود دارند که به نظر من عالی بودند ولی سعی کردم کمتر از میان آنان معرفی کنم.

از همین هشت نفر دعوت می‌کنم در این چالش شرکت کنند؛ بلکه افرادی که کمتر نوشته‌اند در این سال‌ها هم دوباره بنویسند!

پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۷:۴۳

ثبت نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۸)

مرتضا دِ
تاریخچه ای بودی برای خودت استاد!

+ زهرا اچ بی رو این اواخر توی توییتر دیدم| میگن خیلی معروف بوده زمان خودش؟ هوم؟
پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۸:۰۸
پاسخ:
انسان مگه می‌تونه تاریخچه باشه؟!
+ مگه الان زمان کیه؟ الان معروف نیستن؟
۱۱ اسفند ۹۷، ۱۸:۱۳
حامد :)
باید هشتک می‌زدید #نستالژی

وقتی این‌ وبلاگ‌ها رو دیدم کلی متاسف شدم که خیلی‌هاشون دیگه نمی‌نویسن !!
پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۹:۴۲
پاسخ:
بله متاسفانه
۱۱ اسفند ۹۷، ۱۸:۱۳
حنا :)
کوچ نکردم از بلاگستان. فقط اسباب‌کشی کردم یک جای دیگه و یواشکی می‌نویسم. :)
ممنون بابت لطفتون.
جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷
پاسخ:
عجب. دیگه خیلی یواشکی شده پس. 
موفق باشید
۱۱ اسفند ۹۷، ۱۸:۱۶
نفر اول
باعث افتخاره که وبلاگ من رو هم در لیستتون گنجوندین. ممنونم از لطفتون و معرفی وبلاگ‌نویسان محترمی که قطعا خوندنشون لذت بخشه.
شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۱۳
پاسخ:
خواهش می‌کنم. امیدوارم همیشه بنویسید.
۱۱ اسفند ۹۷، ۱۸:۱۷
פـریـر بانو
باعث افتخاره که اسم من هم تو این لیست هست. ممنون. :)
ایشالا در اولین فرصت من هم می‌نویسم.
چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ۲۳:۲۱
پاسخ:
خواهش می‌کنم. ممنون
۱۶ اسفند ۹۷، ۰۰:۵۹
آشنای بی نشان
این زهرا اچ بی کیه همه ازش میگن:)
جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ۰۳:۲۵
پاسخ:
یه فعال فضای مجازی. همه؟
۱۹ اسفند ۹۷، ۱۸:۵۶
احمدرضا ‌‌
پویش خیلی خوبی هست. سعی میکنم شرکت کنم!
البته شاید دیگه امیدی به وبلاگ‌نویسی به این شکل نباشه. یه عده از وبلاگنویسا نوشتن رو بوسیدن و گذاشتن کنار. یه عده دیگه مهاجرت کردن به ویرگول و توییتر و ... . بعضی دیگه با پا گرفتن اینستاگرام و تلگرام مخاطبینشون رو از دست دادن و رمقی برای نوشتن ندارن. امیدوارم وبلاگنویسی هم مثل روزنامه نگاری و مجله نویسی محو نشه و این آخرین سکان قلم‌ورزی رو از دست ندیم!
از هم دهه‌ای‌ های من که بخاطری گرم نمیشه و جملگی در باتلاق اینستاگرام درحال فرورفتنن. امیدوارم نسل‌های بعد متحول بشن.
جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ۰۵:۲۶
پاسخ:
نه. وبلاگ نویسی می‌مونه. شاید کمیت‌ش کم بشه ولی کیفیت‌ش هست.
۱۹ اسفند ۹۷، ۱۸:۵۷
سیده فاطمه مطهری
سلام
ممنونم از لطفتون
چقدر دلم تنگ شد برای روزهای اوج وبلاگستان و پست نوشتن‌ها
ان‌شاءالله می‌نویسم با اینکه خیلی سخته :)
پنجشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۸ ۰۱:۲۷
پاسخ:
سلام. ممنون از پذیرش دعوتم.

عیدتون مبارک 
۱ فروردين ۹۸، ۰۶:۲۹