لزوم بایگانی تولیدات محتوایی مرتبط با کتاب

فرهنگی :: یادداشتنشر

همه می‌دانیم که هم‌اکنون در کشور، تولید محتواهای گوناگونی در حوزه کتاب در حال انجام است. از کلاس‌های مختلف آموزشی در حوزه‌های داستان‌نویسی و خاطره‌نویسی و ویراستاری و ... گرفته که توسط مؤسسات مختلف آموزشی و فرهنگی در حال اجراست، تا جلسات رونمایی کتاب و نقد کتاب و معرفی آن و ...

محتواهای ارزشمندی که بایگانی آنها و دسترس‌پذیر کردن آنها برای عموم مردم در فضای مجازی، می‌تواند حرکت در حوزه کتاب را شتاب بخشد. 

به طور مثال در همین ماه مبارک رمضان، هر شب در باغ کتاب، ویژه برنامه شبگرد اجرا می‌شود که در آن هم معرفی و نقد کتاب وجود دارد، هم خوانش متن‌های کهن انجام می‌شود.

نیازمند سامانه‌ای هستیم که ویدئوهای مرتبط را از سراسر کشور با مشارکت مردم جمع آوری کنیم تا بایگانی این اتفاقات در حد مقدور انجام شود و در دسترس مردم قرار گیرد و مردم بدانند برای دسترسی به انواع محتواها نیاز به جستجوهای سخت در صفحات مختلف ندارند و می‌توانند در یک سامانه با دسته بندی مناسب به کاوش و البته تولید محتوا در این عرصه بپردازند.

منتظر خبرهای جدیدی در این مورد باشید.

 

مامانش بود!

شخصی

از سه ماهی قرمز عیدمان، دو تا زنده بودند. پریشب یکی‌شان از دنیا رفت. موقعی که آب تنگ ماهی را عوض می‌کردم، ماهی مرده را داخل کیسه فریزر گذاشتم و برخلاف همیشه که در گلدان لب بالکن خاکش می‌کردم، به دلیل بی‌حوصلگی داخل سطل زباله انداختم. اصلا حواسم نبود دخترم این صحنه را می‌بیند. 

من حواسم نبود ولی دخترم صدایش به اعتراض بلند شد که: بابا چرا انداختیش سطل آشغالی؟ مامانش بود!

---------------------------------------

خدایا!

چقدر از بی‌حوصلگی و حواس‌پرتی و غفلت و ... کارهایی کرده‌ایم که دیده‌ای؟ که شنیده‌ای؟ که خوانده‌ای دلمان را؟

ببخش من را که هر لحظه در خسر و زیانم.