کسی که عقل ندارد، ادب ندارد؛ کسی که همت ندارد، مروت ندارد و کسی که دین ندارد، حیا ندارد. خردمندی موجب معاشرت نیکو با مردم است و به وسیله عقل سعادت هر دو عالم بدست می‌آید.
امام حسن مجتبی علیه السلام
پژوهشگر را دنبال کنید

بایگانی

طبقه بندی موضوعی

آخرین نظرات

۸ مطلب در مهر ۱۳۸۹ ثبت شده است

این چند وقت که خانواده خانمم مشغول تهیه بعضی از اقلام جهیزیه بودند، داشتم به این فکر می‌کردم که: انقدر که ما در تهیه وسایل زندگی حواسمان به تک تک جزییات هست و در حد توان به دنبال بهترین وسایل هم می‌گردیم، آیا به فکر وسایل زندگی آخرت خود هم هستیم؟ امام سجاد می‌فرمایند که خانه قبر با عمل صالح فرش می‌شود. همین یک قلم را آماده کرده‌ایم؟

 


 
۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۸۹ ، ۰۸:۴۵
قاسم صفایی نژاد
 
لطف شما همیشگی و بی‌نهایت است       مانده‌ام که چرا یک دهه نامش کرامت است؟
شد نیت همیشه‌ی من مشهدالرضا           بالاترین عذاب من، این ترک نیت است
کار نگاه خادمتان کیمیاگری‌ست                 دنیا طلب نمودن ما هم جسارت است
میلی نمی‌کنم به عبادات بی‌حساب           تا دوره‌گردی حرم تو عبادت است
سلطان شمایی و دل ما فخر می‌کند          از اینکه در حوالی خاک تو رعیت است
 
 
 
 
 
 
 
 
 
۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ مهر ۸۹ ، ۲۳:۵۴
قاسم صفایی نژاد
 
یادش بخیر؛ اوایل سال 84 بود و نزدیک انتخابات ریاست جمهوری دور نهم. بعد از آقایان معین،‌ رضایی و ولایتی نوبت به احمدی‌نژاد رسیده بود که آن زمان تقریباً ناشناخته بود. من که تهرانی بودم او را می‌شناختم ولی بقیه دوستان دانشگاه اصفهان اکثراً خیر.

یادم می‌آید آقای رضایی 53 دقیقه تأخیر داشتند؛ این همه دقیق گفتم چون مطمئن هستم. یکی از دوستان پشت تریبون، دقایق تأخیر آقای رضایی را اعلام کرد و از طرف ایشان از دانشجویان معذرت‌خواهی کرد! آقای ولایتی هم همچنین؛ همان دوست عزیز به دکتر ولایتی عرض کرد که شما در تأخیر رکوردشکنی کردید و از طرف ایشان هم از حضار عذرخواهی کرد!

آقای احمدی نژاد هم با نیم ساعت تأخیر آمد و پس از عرض سلام، بلافاصله گفت: «من نیم ساعت تأخیر داشتم، از همتون معذرت می‌خوام؛ خودمو جریمه می‌کنم، تا انتها ایستاده صحبت می‌کنم.»

...

از آن روز تا حالا حدود 5 سال و 5 ماه می‌گذرد. حرکت دیروز آقای احمدی‌نژاد در لبنان، مرا یاد همان روز انداخت... تریبون ضدگلوله...  مترجم... احمدی‌نژادِ انقلابی...

 

 
 
 
۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ مهر ۸۹ ، ۰۰:۵۴
قاسم صفایی نژاد
 
۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ مهر ۸۹ ، ۱۹:۱۹
قاسم صفایی نژاد
ما در زمان ائمه (علیهم‌السّلام)، مباحثات زیادى از طرف ائمه و اصحاب ائمه داشتیم؛ در همه‌ى این مباحثات، جهت جبهه‌ى حق این بوده است که ایمان‌ها را مستحکم و شبهه‌ها را برطرف کند، نه این که ایجاد شبهه بکند! در دانشگاه بایستى با ایجاد شبهه، مقابله بشود و با شبهه هم مبارزه و کار علمى و قوى انجام گیرد. ما استدلال و حرف محکم و متقن، کم نداریم؛ ما سرمایه‌ى عظیمى از اندیشه و فکر در اختیار داریم. البته هیچ معتقد هم نیستم که بایستى با کسى که فکر غلطى دارد، برخورد خشن صورت بگیرد؛ این را هم بدانید، به هیچ وجه!
یکى از چیزهایى که به پا گرفتن فکر غلط کمک مى‌کند، برخورد غیرفکرى با آن است. بعضی‌ها خوششان مى‌آید که یک حرف بى‌ربط مهملى بزنند، بعد به‌جاى این‌که یک نفر بلند شود، در مقابلشان بایستد و بگوید این حرف شما به این دلایل، باطل است، یک نفر بلند شود و فحششان بدهد! از خدا مى‌خواهند! چون تکلّف استدلال، از روى دوششان برداشته مى‌شود و راحت مى‌شوند؛ در موضع مظلومیت و حق به‌جانبى مى‌گویند بله، نمى‌گذارند ما حرف بزنیم! حالا هم مى‌بینید که بعضی‌ها حرف مهملى را مى‌زنند، هیچ کس هم در مقابل، هیچ چیز نمى‌گوید، ولى فوراً داد مى‌زنند که آقا، نمى‌گذارند ما حرف بزنیم! نه آقا، کى نمى‌گذارد؟ حرفت را بزن؛ کسى که جلوى حرف را نگرفته است.بیانات آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار شرکت‌کنندگان در همایش آسیب‌شناسی انقلاب 1377/12/15
 
۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ مهر ۸۹ ، ۱۹:۵۵
قاسم صفایی نژاد
خدایا!
ای کاش می‌شد هر کس بعد از مرگ یه جعبه سیاه از خودش به جا می‌گذاشت که هنگام کوچ از این دنیا، به چه چیزی فکر می‌کرد یا چه کلمه‌ای روی زبانش بود؛ برای عبرت مابقی انسان‌ها. البته با حفظ صفت ستارالعیوبی‌ات!
 
۶ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ مهر ۸۹ ، ۰۰:۵۷
قاسم صفایی نژاد


«ما نباید یه روزی امام زمان (عج) ابزار کارمان بشه؛ ما مطیع اوییم. ما باید کارگر او باشیم، ما باید کارگزار او باشیم، نه امام زمان؛ امشب این حاجت رو داریم، فردا شب جمکران بریم، صبح انتظار داشته باشیم جلومون 50 تا درخت سبز بشه، همه هم با میوه...» 
 

حاج منصور، دعای کمیل بامداد نهم مهر 89

 

۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ مهر ۸۹ ، ۱۲:۴۱
قاسم صفایی نژاد
از هفته دفاع مقدس چه بنویسم که قلمم قاصر است و اطلاعاتم محدود. پس به این بسنده می‌کنم که یاد شهدا و تمام کسانی که در دفاع از انقلاب اسلامی متقبل زحمت شدند را زنده نگهدارم و خدا را شاکر باشم که جزء کسانی نیستم که در آن فضا زیستند و نفس کشیدند و سال‌های بعد، ذره به ذره آنقدر تغییر کردند تا پس از 20 سال دور شدن از آن فضا، تبدیل به انسان دیگری شدند.
این لینک هم بخوانید: حرفای خوب یا بد
 
۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۶ مهر ۸۹ ، ۰۹:۰۱
قاسم صفایی نژاد