۷ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۴ ثبت شده است

معرفی کاربردی شبکه اجتماعی «گودریدز»

علمی :: رسانهفرهنگی :: کتاب

شبکه‌های اجتماعی چند سالی است که زندگی بخش قابل توجهی از انسان‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. در این میان برخی شبکه‌های اجتماعی همگانی‌تر، با مزیت‌های رقابتی پایدار گوی سبقت را از حریفان خود ربودند و به دلیل این‌که جذابیت اصلی شبکه به تعداد کاربران آن است، رسیدن به آن‌ها بسیار دشوار است. فیس‌بوک و توییتر و یوتیوب از این دست هستند که البته هر کدام محتواهای خاص خود را دارند.

در همین حال شبکه‌های اجتماعی دیگری ظهور کردند که بخش خاصی از بازار را مدنظر داشتند و هدفشان دسترسی به عامه مخاطبان از هر قشری نبوده و هر کدام مخاطبان خاص خود را طلب می‌کردند. سرآمد این شبکه‌ها «لینکدین» است که در حوزه تخصصی «مشاغل» فعالیت می‌کند.

یکی دیگر از این شبکه‌ها «گودریدز» است که شبکه اجتماعی مخصوص کتابخوانان است. در این شبکه، کاربران کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنند را به اشتراک می‌گذارند، نمره می‌دهند، دیدگاه خود در مورد آن کتاب را می‌نویسند و به دوستان دیگر خود خواندن کتب خاصی را توصیه می‌کنند.

بر آن شدم تا به صورت خلاصه به «معرفی کاربردی» این شبکه بپردازم.

شماره دهم مدیریت رسانه: مدیریت رسانه و روابط عمومی

علمی :: مدیریت رسانه

به گزارش روابط عمومی ماهنامه علمی تخصصی مدیریت رسانه، دهمین شماره این نشریه با موضوع مدیریت رسانه و روابط عمومی منتشر شد. 

«مدیریت رسانه» در شماره دهم خود با موضوع روابط عمومی، میزبان سرمقاله دکتر حسن بشیر، استاد ارتباطات بین‌الملل و مقالاتی در خصوص روابط عمومی است.

کاربست رسانه‌های نوین در روابط عمومی مالی، نقش روابط عمومی و رسانه در افزایش آگاهی و تنویر افکار مخاطبین، گذر از روابط عمومی مدرن به پست‌مدرن،‌روابط عمومی و اثربخشی فنون رسانه‌ای، تأثیرگذاری بر افکار عمومی در مدیریت بحران از طریق روابط عمومی مدرن و محیط‌شناسی راهبردی سایت‌های خبری ایران عناوین مقالات این شماره از ماهنامه تخصصی مدیریت رسانه است.

محسن ایلچی، دانشجوی دکتری رشته علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر مریم حق‌شناس،‌دکترای مدیریت رسانه، حمید معیری، کارشناس فناوری اطلاعات، سید شهاب‌ سید محسنی،‌کارشناس ارشد علوم ارتباطات، حسن قاسم‌زاده، کارشناس ارشد فرهنگ و ارتباطات، احمد نصیرایی، کارشناس ارشد مدیریت و فرشاد مهدی پور، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مقالات این شماره از مدیریت رسانه را به نگارش درآورده‌اند.

در این شماره از ماهنامه که همزمان با روز روابط عمومی منتشر شده است یادداشت‌هایی از دکتر حسن قدیری ابیانه، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت از سال 1374 تا 1378، مرتضی حیدری، دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت از سال 1381 تا 1384 و احسان جهان‌دیده، دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی دولت از سال 1386 تا 1389 منتشر شده است.

همچنین دکتر مهدخت بروجردی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی، اکبر نعمت الهی، مدرس دانشگاه و دکتر غلام‌رضا خلیل ارجمندی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز یادداشت‌هایی را در خصوص روابط عمومی برای این ماهنامه علمی تخصصی به رشته تحریر درآورده‌اند.

«مدیریت رسانه» در بازه زمانی ماهنامه و به مدیرمسئولی و صاحب‌امتیازی مهدی قمصریان و سردبیری قاسم صفایی‌نژاد منتشر می‌شود؛ علاقه‌مندان می‌توانند جهت اشتراک نیمه‌بهای نشریات در سایت eshterak.ir عضو شده و یا برای خرید تک‌شماره نشریه با رایانامهinfo@mediamanagement-mag.ir و یا شماره پیامک 50001239 تماس حاصل نمایند.

 

آنتالوژی شاهنامه

شخصی

یکی از دوستان ایده‌پردازم، با علاقه و کوشش فراوان و البته کار تیمی، موفق به ساخت یک نرم افزار جالب توجه شده است. این نرم افزار که «آنتالوژی شاهنامه» نام دارد، روز 23 اردیبهشت در فرهنگ‌سرای فناوری اطلاعات رونمایی می‌شود. پیشنهاد می‌کنم در صورت تمایل در این رونمایی حاضر شوید.

در پوستر این رونمایی آمده است:

دست آورد پیشِ رو مثلثی است که از سه ضلع هستان شناسی، داده آمایی و شاهنامه شناسی تشکیل شده. علم هستان شناسی بر ایجاد درک صوری از جهان ناشناخته دلالت دارد و فن داده آمایی در تلاش است داده های پرشمار را در قالب نقاشی گونه‌ای که معنای بسیار را در لفظ اندک گنجانده به نمایش بگذارد. شاهنامه  به مثابه اثری بی‌بدیل در تنوع شخصیت‌ها پیچیدگی‌های رابطه‌ای که پرسش‌های بی‌شماری را فراروی خواننده می‌گذارد، میزبان دو ضلع مثلث یاد شده قرار گرفت.
آنچه گفته شد نشان می دهد هر کتاب دیگری که از دید تنوع شخصیت و روابط جهان سترگی مانند شاهنامه را تصویر کند نیز می‌تواند ضلع سوم این پروژه قرار گیرد.
شاهنامه چراغ روشنگر راه برای نخستین پروژه ما در نظر گرفته شد. امید است در آینده با حمایت علاقه مندان و پژوهشگران سیلی از پروژه‌های مشابه بر مبنای زیرساخت های فنی ایجاد شده در این پروژه به منصه ظهور برسند.

 

 

جوابیه ارسالی به تابناک

علمی :: رسانه

بسمه تعالی

آقای محمدصادق عرب

مدیرمسئول محترم سایت خبری تحلیلی تابناک

با عرض سلام و ادب

احتراما پیرو مطلب «بسته خبری ویژه» 10 اردیبهشت با این آدرس که بخشی از آن در مورد مطلب اینجانب بود، جوابیه زیر منتشر شود:

یاسر عرفات اولین مهمان خارجی پس از انقلاب بود که محضر امام (ره) آمد. او پس از تعاریف فراوان از امام (ره)، گفت می‌خواهیم با تکیه بر شما، اسرائیل را نابود کنیم. پاسخ امام (ره) مانند همیشه درس‌های فراوانی داشت: «به من تکیه نکنید، به خداوند متعال تکیه کنید. محمدرضا هم به آمریکا تکیه کرد و عاقبتش این شد.»

اینجانب نیز به عنوان یکی از آرزومندان تنفس در مکتب امام (ره)، هواداری از هیچ شخصی را جایز نمی‌دانم و عنوان «چهره رسانه‌ای هوادار احمدی‌‌نژاد» هم از نظر «چهره نبودن» بنده و هم از نظر «هوادار شخص خاصی نبودن» نادرست است.

شایسته است برابر قانون و در چارچوب «ورع رسانه‌ای» این جوابیه درج شود.

یا علی

----------------

این جوابیه در سایت تابناک منتشر شده است.

اگر «میکائیل» احمدی‌نژاد باشد، آقاخان کیست؟

علمی :: رسانه

این شب‌ها که سریال پرمخاطب «میکائیل» از شبکه اول سیما پخش می‌شود، برای برخی که دغدغه‌های عدالت‌طلبی بیشتری دارند، «میکائیل» یادآور احمدی‌نژاد شده است. میکائیلی که به خاطر عدالت و عدم پایمال شدن حق مردم، حرف در گلو مانده مردم را فریاد می‌زند و علیه باند قدرت و ثروتی که همه می‌دانند چه جنایت‌ها که نمی‌کند، حتی بدون مدرک یاری می‌طلبد. او که حتی به تنهایی و خارج از سازمان‌دهی‌های معمول به مقابله با اوباش می‌پردازد تا جلوی کشته شدن رسول‌ها و سرهنگ دشتی‌ها و دایی عبدالله‌ها را بگیرد. میکائیلی که وقتی می‌بیند خیلی تنها شده است و مردم از ترس آقاخان کمکش نمی‌کنند، تصمیم به بازخرید می‌گیرد و لباس پلیسی‌اش را می‌آویزد! البته که به خاطر مردم دوباره برمی‌گردد.

شباهت زیاد است اما حرف من در شباهت میکائیل و احمدی‌نژاد نیست. یک توصیه دارم برای دوستان عدالت‌طلب خودم. به راستی اگر قهرمان سریال «میکائیل» شبیه احمدی‌نژاد باشه، آقاخان کیست؟

یادمان نرود که «ولی‌»مان آمریکا را شیطان اکبر خواند و حتی وقتی داعش در اوج بود، او را دشمن فرعی دانست و دشمن اصلی را آمریکا معرفی کرد. یادمان نرود روز سوم تیر سال 92 را که احمدی‌نژاد گفت: یک توصیه دارم برای شما: اجازه ندهید سطح فکر شما را پایین بیاورند و ذهن شما را فقط مشغول مسائل سیاست داخلی کنند. این چیزا مهم نیست. جهان به سرعت به سمت ظهور در حال حرکت است و مأموریت انقلاب برگرداندن امام به رأس قدرت است. مبادا امام فراموش شود و بالاترین غصه این است که این ماموریت به فراموشی سپرده شود که البته به فضل الهی اینگونه نخواهد شد.

حال با این زاویه دید، آقاخان چه کسی جز دولت مستکبر آمریکا و صهیونیست‌ها هستند؟ آیا تا به حال به شباهت‌های آقاخان و باند قدرت و ثروت جهانی فکر کرده‌اید؟ آن‌ها نیز مانند آقاخان تمام دنیا را برای خود می‌خواهند. آن‌ها نیز انسان‌ها را می‌کُشند و خود مجلس ختم می‌گیرند و حقوق بشر از دهانشان نمی‌افتد. آنان نیز مدام از طریق رسانه‌هایشان تبلیغ می‌کنند که آمریکا «یه پیرمرد بازنشسته محترم پولداره» و یک تمدن بشردوست فن‌آور پیشرفته مرفه! حتی آمریکا نیز مانند آقاخان ژست محترمانه می‌گیرد و به «محمدرضاها» می‌گوید که «حق با توئه ولی غلام و چند تا جوان دیگه ممکنه اشتباه کنند و خونی ریخته بشه، پس نصیحت می‌کنم از این شهر برید.»

یادمان نرود «مکتب امام (ره)» و «استکبار جهانی» دوقطبی واقعی است و سایر دوقطبی‌های من‌درآوردی از یک سری به اصطلاح تحلیل‌گر، توهمی بیش نیست.

 

روشنی دیده

شخصی

وَالَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا

و کسانى‌اند که مى‌گویند: «پروردگارا، به ما از همسران و فرزندانمان آن ده که مایه روشنى چشمان [ما] باشد، و ما را پیشواى پرهیزگاران گردان.»

آیه شریفه 74 سوره مبارکه فرقان

 

خداروشکر «حنانه خانم» ما هم به سلامتی دنیا اومد. امیدوارم قدر این نعمت بزرگ خداوند رو بدونم و در حد وسع خودم در تربیتش کوشا باشم. فتبارک الله احسن الخالقین... الهی به امید تو...

یک نصیحت

شخصی

امروز دوست بزرگواری نصیحت جالبی کرد. گفت مراقب باش که توجه به ظلم اطرافیانت نسبت به بقیه و سعی در برقراری عدالت باعث نشه که به «روحیه پرخاشگری» دچار بشی. 

واقعا بعضی وقتا یه سری تلنگرها برای ما انقدر مفید هست که به چیزایی که میدونیم ولی توجه نداریم، متوجه بشیم. «اشتغال به عیب خود پیدا کردن» و سعی در اینکه اول از همه خودم بیشتر عادل باشم و در حد ظرفیتم به موارد پیش گفته حساس باشم، شاید راهکار خوبی برای حل این موضوع باشه.