پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

ایده مسابقه داستان نویسی خودنویس هر چند از همان پاییز سال گذشته که مسئولیت راه اندازی مجدد نشر جام جم را پذیرفتم در ذهنم بود، اما برخی مسائل سازمانی و تغییر و تحولاتی که در موسسه جام جم در حال رخ دادن است آن را تا مرداد امسال به تاخیر انداخت. 

از مرداد که فراخوان مسابقه را اعلان کردیم، سعی کردیم تبلیغات مناسبی داشته باشیم. روزنامه جام جم، جام جم آنلاین، خبرگزاری‌های مهر و فارس و ایبنا، فضای مجازی و با فاصله زمانی دو سه هفته، رادیو و بخصوص رادیو فرهنگ -که در برنامه تخصصی پاتوق داستان به مسابقه پرداخت- پای کار آمدند. 

سعی کردیم با برداشتن گام‌های پشت سر هم در اتفاقات مسابقه، همیشه در میان اخبار فرهنگی باشیم. یک روز دبیر علمی تعیین می‌شد و هفته بعد داوران و سپس مصاحبه‌ای برای توضیح بیشتر و بعد از آن انتشار موشن گرافیک، برگزاری نشست خبری و ... حتی از تبلیغ در کانال‌های پربازدید تلگرامی که جنبه سرگرمی دارند هم غفلت نکردیم.

در سایر شبکه‌های اجتماعی هم حضور داشتیم اما تبلیغ خاصی نکردیم. در تبلیغات محیطی هم سعی کردیم لااقل در سطح شهر تهران، در فرهنگسراها، برخی کتابخانه‌های عمومی، کافه کتاب‌ها و دانشکده‌های مختلف پوستر تبلیغاتی‌مان را بچسبانیم. تلویزیون هم متاسفانه همکاری لازم را برای تبلیغ نکرد و حتی خانم لبافی که قرار بود برای پخش نشست خبری در آیتم کلاکت اخبار ۲۰:۳۰ تشریف بیاورند، نیامدند؛ تا هفته گذشته که دوست خوبم جناب آقای رضاییان، تهیه کننده محترم برنامه کتاب‌باز در پخش تیزر همکاری کردند.

تیزر دوم را که با همکاری سرکار خانم مژده لواسانی ساختیم در کتاب‌باز پخش کردیم و ایشان زحمت کشیدند و در صفحه اینستاگرامی خودشان هم منتشر کردند. اتفاق جالبی افتاد: تعداد زیادی از مخاطبان تازه به گوششان رسید و درخواست کردند که مسابقه تمدید شود. به نظرم آمد که افرادی هستند که روزنامه، خبرگزاری، رادیو و حتی تلگرام هم نمی‌بینند اما حواسشان به اینستاگرام هست. تعداد این افراد آنقدر زیاد بود که بلافاصله به دبیر علمی پیشنهاد دادم که تا حد امکان به تمدید مهلت دریافت آثار فکر کنند؛ به هر حال این ضعف ما بود که برای تبلیغ در اینستاگرام که مخاطبان خاص خود را دارد برنامه ریزی نکرده بودیم و باید تا حد مقدور جبران می‌کردیم.

آقای فلاح هاشمی هم با تمدید موافقت کردند و خبر نهایی اینکه مسابقه داستان نویسی خودنویس تا ۱۶ آذر تمدید شد. مهلت دریافت آثار تمدید شد اما کماکان ۲۰ استعداد برتر داستان بلند در شب یلدا معرفی خواهند شد و سایر مراحل مسابقه طبق روال قبلی ان شالله انجام خواهد شد.

 

ثبت نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۴)

فرشته ... ۱۱ آبان ۹۷، ۱۶:۳۶
سلام.
خدا قوت و خسته نباشید.
خیلی خوبه که زمانش تمدید شد فقط ۱۵ هزار کلمه یه خرده زیاد نیست؟ البته متاسفانه فکر نکنم بتونم بنویسم ولی در حالت کلی ۵۰ صفحه به نظرم خیلی زیاده خصوصا برای کسایی که تجربه‌ی خاصی تو نوشتن نداشته باشن:)
قاسم صفایی نژاد: ۱۱ آبان ۹۷، ۱۶:۴۰
سلام. سلامت باشید
پانزده هزار کلمه، حداقلی است که میشه یه داستان رو داستان بلند حساب کرد. این مسابقه برای استعدادیابی داستان بلند هست نه کوتاه. به همین دلیل ناگزیریم از رعایت حدود. البته سال بعد مسابقات دیگری برگزار خواهد شد که شاید یکیش داستان کوتاه باشه.
حسین ... ۱۱ آبان ۹۷، ۱۸:۰۹
سعی کردیم با برداشتن گام‌های پشت سر هم در اتفاقات مسابقه، همیشه در میان اخبار فرهنگی باشیم. یک روز دبیر علمی تعیین می‌شد و هفته بعد داوران و سپس مصاحبه‌ای برای توضیح بیشتر و بعد از آن انتشار موشن گرافیک، برگزاری نشست خبری و ... حتی از تبلیغ در کانال‌های پربازدید تلگرامی که جنبه سرگرمی دارند هم غفلت نکردیم.

این بخشش برام آموزنده بود. جالبه.
قاسم صفایی نژاد: ۱۱ آبان ۹۷، ۱۸:۵۴
یک روش بازاریابی و تبلیغات هست.
دانشجوی همیشگی مدیریت ۱۱ آبان ۹۷، ۱۹:۵۷
قالب وبتان واقعا عشق است!!
قاسم صفایی نژاد: ۱۲ آبان ۹۷، ۱۰:۲۹
قابل نداره. به نظرم جا داره بهتر بشه.
آسـوکـآ ۱۶ آبان ۹۷، ۱۸:۳۰
خدا قوت
امیدواره اتفاقات خوبی بیفته :)
قاسم صفایی نژاد: ۱۶ آبان ۹۷، ۲۰:۰۶
ممنون