پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

آنتالوژی شاهنامه

یکی از دوستان ایده‌پردازم، با علاقه و کوشش فراوان و البته کار تیمی، موفق به ساخت یک نرم افزار جالب توجه شده است. این نرم افزار که «آنتالوژی شاهنامه» نام دارد، روز 23 اردیبهشت در فرهنگ‌سرای فناوری اطلاعات رونمایی می‌شود. پیشنهاد می‌کنم در صورت تمایل در این رونمایی حاضر شوید.

در پوستر این رونمایی آمده است:

دست آورد پیشِ رو مثلثی است که از سه ضلع هستان شناسی، داده آمایی و شاهنامه شناسی تشکیل شده. علم هستان شناسی بر ایجاد درک صوری از جهان ناشناخته دلالت دارد و فن داده آمایی در تلاش است داده های پرشمار را در قالب نقاشی گونه‌ای که معنای بسیار را در لفظ اندک گنجانده به نمایش بگذارد. شاهنامه  به مثابه اثری بی‌بدیل در تنوع شخصیت‌ها پیچیدگی‌های رابطه‌ای که پرسش‌های بی‌شماری را فراروی خواننده می‌گذارد، میزبان دو ضلع مثلث یاد شده قرار گرفت.
آنچه گفته شد نشان می دهد هر کتاب دیگری که از دید تنوع شخصیت و روابط جهان سترگی مانند شاهنامه را تصویر کند نیز می‌تواند ضلع سوم این پروژه قرار گیرد.
شاهنامه چراغ روشنگر راه برای نخستین پروژه ما در نظر گرفته شد. امید است در آینده با حمایت علاقه مندان و پژوهشگران سیلی از پروژه‌های مشابه بر مبنای زیرساخت های فنی ایجاد شده در این پروژه به منصه ظهور برسند.

 

 

ثبت نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۳)

حمید ۱۵ ارديبهشت ۹۴، ۱۸:۱۴
هاها 
حتا یک نفر هم نظر نداده :)
چندتا بازدید داشته؟
قاسم صفایی نژاد: ۱۶ ارديبهشت ۹۴، ۱۱:۴۰
این پست فعلا 47 تا مهندس حمیدرضا معیری ;)
احسان ۲۴ ارديبهشت ۹۴، ۱۸:۵۷
درود بر شما که اطلاع رسانی می کنید و طراح و مهندسین این نرم افزار . از ایزد منان برای این گروه و تمامی دوستانی که برای  ادبیات و تاریخ ارزشمند ایران تلاش میکنند شادی . سلامتی و کامروایی را آرزو میکنم . 
قاسم صفایی نژاد: ۲۴ ارديبهشت ۹۴، ۲۲:۰۵
سلام و سپاس
گلبرگ دانلود ۲۹ ارديبهشت ۹۴، ۱۱:۵۸
سلام جهت پرداخت آنلاین قالب آوا موزیک میتونید همین حالا اقدام کنید!!
http://golbargdl.ir/