پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

معرفی یک مستند ایرانی خوب

مستند در ایران رو به پیشرفت است، هر چند مستندهای خارجی برای‌مان جذاب‌تر است؛ چه در مورد مستندهای حیات وحش و طبیعت که همیشه شبیه یک آرزوی البته دست یافتنی صبوری در رسیدن به اهداف و تکنیک‌های تصویربرداری ما را جذب می‌کند و چه در مستندهای تاریخی یا موضوعی که دقت پژوهش و زوایای نگاه جذاب است. 

شبکه مستند یکی از شبکه‌های مورد علاقه من است که بین کانال‌گردی‌های تلویزیون اولویت دارد. چند شب پیش به طور اتفاقی به مستند «پسران سعود» برخوردم. مستند مرا جذب کرد و تا انتها مشاهده کردم. استفاده از فیلم‌های خوب، روش تحقیق مناسب و بحث ریشه‌ای در مورد اتفاقاتی که ۱۰۰ سال پیش اتفاق افتاده است، مرا به شک انداخت که آیا این مستند ایرانی است یا خارجی؟ به موضوع و عنوان مستند می‌آمد که ایرانی باشد ولی محتوا بالاتر از سطح مستندهای ایرانی بود. مستند تمام شد و دیدم خوشبختانه این مستند ایرانی است. 

«پسران سعود» به تاریخچه ایجاد عربستان سعودی در پی از هم پاشیدن امپراتوری عثمانی و تقسیم مناطق قدرت انگلستان و فرانسه و ایجاد کشورهای عربی نظیر عراق، سوریه، لبنان و فلسطین می‌پردازد.

ضمن عرض خدا قوت به تیم تولید کننده مستند، پیشنهاد می‌کنم این مستند را ببینید. حتما اطلاعات جدیدی در مورد چگونگی شرایط خاور میانه در سال‌های قبل و بعد از جنگ جهانی اول کسب می‌کنید و سیاست‌های انگلیس‌ها در مقابله با عثمانی و چگونگی تضعیف عثمانی برای‌تان درس‌آموز خواهد بود.

لینک مشاهده رایگان مستند در سایت شبکه مستند

ثبت نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۳)

Alireza z.i ۱۶ شهریور ۹۹، ۰۹:۳۹
مستندهای گروه ثریا هم خوب بودند که گویا متأسفانه گروه‌شان منحل شده و دیگر مستند نمی‌سازد. واقعاً مستندهایی که منتشر می‌کردند از لحاظ اجتماعی و فرهنگی عالی بودند و خب موضوعات سیاسی و اقتصادی قابل قبولی داشتند. مثلاً مستند «در حصار مال‌ها» شاید یکی از بهترین مستندهای ایرانی بود که در خصوص اقتصاد و تأثیر آن بر فرهنگ دیدم.
این مستند را هم سعی می‌کنم ببینم، ممنون از معرفی.
قاسم صفایی نژاد: ۱۶ شهریور ۹۹، ۰۹:۴۳
منم از معرفی شما هم :)
پا ییز ۱۶ شهریور ۹۹، ۱۱:۴۷
سلام
منم شانسی دیدمش و خوشم اومد یک بار
تو اینستا صفحه آقای علیپور هم همین چیزها را دیده بودم و واقعا برام جالب بود
این مستند هم انصافا به شدت پیشنهاد میشه
فقط نمی دونم آیا ادامه دارد و اینکه زمان پخشش کی هست؟
قاسم صفایی نژاد: ۲۷ شهریور ۹۹، ۱۰:۵۱
سلام. بله ادامه داره. فکر می‌کنم ۵ قسمتی باشه. هر هفته یک بار پخش میشه.
عین الف ۱۶ شهریور ۹۹، ۱۲:۰۹
سلام علیکم
سپاس بابت معرفی مستند.
قاسم صفایی نژاد: ۲۷ شهریور ۹۹، ۱۰:۵۰
سلام. خواهش می‌کنم.