۱۱ مطلب در آذر ۱۳۸۹ ثبت شده است

تلافی تیرهای تابوت

فرهنگی :: مناسبت

در تشییع پیکر امام مجتبی (ع)، وقتی عباس (ع) دست به قبضه شمشیر برد، حسین (ع) دست عباس را گرفت و فرمود: «عباس جان! کربلا تلافی می‌کنی.» همیشه برایم سؤال بود که امام معصوم که دروغ نمی‌گوید؛ پس چرا روز عاشورا به عباس (ع) اذن میدان جنگ نداد که تلافی کند و فقط اذن آوردن آب داد؟
سال گذشته حاج منصور پاسخ این سؤال مرا داد:
عباس (ع) روز عاشورا تلافی کرد تیرهای اصابت کرده به تابوت امام مجتبی (ع) را. می‌گویند چهارهزار تیرانداز نشستند و عباس (ع) را نشانه گرفتند...

 

فهم جوان‌ها

فرهنگی :: شعر
 
انسان همیشه بین مرز خیر و شرهاست   تشخیص این دو راه محتاج سحرهاست
باید برای قرب، طی بندگی کرد                معراج بعد از راه‌ها بعد از گذرهاست
باید که از مرز ظواهر آنطرف رفت              زیرا که گاهی پشت آیینه خبرهاست
باید که قبل از دیگران با نفس جنگید         نفس مهذب گشته در حکم سپرهاست
روی درختی که به پای ریشه‌هایش          خون عقیده ریخته، حتما ثمرهاست
باید به عاشورا نظر کرد و نظر داد             نوعا بصیرت‌ها همان نوع نظرهاست
فرمود علی اکبر چه باکی دارم از مرگ      تا راه ما حق است، حق در این گذرهاست
حقاً که حق است او ولو تنها بماند           که گفته است مرز حقیقت بیشتر یا بیشترهاست
ای پیر راه ما خیالت جمع باشد               ای پیر راه، فهم جوان‌ها آنقدرهاست
که با 9 دی فتنه را درهم شکستند         آری به دنبال بصیرت‌ها، ظفرهاست
مثل پدر ما را نوازش کن، بغل کن            امشب شب لطف پدرها بر پسرهاست
فرموده‌اند اولادنا اکبادنا، پس                 با این حساب، امشب شب آه جگرهاست
 
شعر خوانده شده توسط حاج منصور در حضور رهبر معظم انقلاب؛ شب 8 محرم 1389

این مطلب را در خبرگزاری فارس، جهان نیوز، جوان آنلاین، دولت یار، رجانیوز، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، الف، گفتمان دینی، خبرنگاران آزاد ایران، صراط نیوز، ثانیه نو و فاش نیوز هم ببینید.
 

حمایت از حسین قدیانی

سیاسی
 
دیروز سایت حسین قدیانی را فیلتر کردند و کمی بعد حکم بازداشت او را صادر کردند. می‌گویند به دلیل نامه‌ای بود که در وبلاگ شخصی‌اش به آیت‌الله آملی لاریجانی نوشته بود.

کاری به این ندارم که چه نظری راجع به حسین قدیانی داریم، برخی او را تندرو می‌دانیم و برخی طرفدار اوییم؛ اما هر چه باشد او «خودی» است با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش. قصد تخریب قوای سه‌گانه و... ندارم اما سؤالم از دستگاه قضایی که باید به عدالت شهره باشد این است که چطور هر کس به قوه قضاییه و مقننه توهین کند، مشمول قانون عدم توهین به مسئولین نظام می‌شود اما هر کس به رهبری و قوه مجریه توهین کند، مشمول نمی‌شود؟

گفتم حسین قدیانی «خودی» است به دلیل اینکه بیشتر از او حمایت کنیم و نگوییم که او تندرو است و ما او را قبول نداریم. به نظر شما مخالفین نظام جمهوری اسلامی همه‌شان به صورت کامل و بدون کوچکترین اختلافی، با آن کسانی که از آن‌ها حمایت می‌کنند موافقند؟

قاسم بن الحسن

فرهنگی :: شعرفرهنگی :: مناسبت

 

در شگفتم که چرا با وجود وضعیت شهادت علی اکبر (ع) و عباس بن علی (ع)، حضرت معشوق در مورد شهادت تو «بلای عظیم» را به کار برد... مگر چه بر سرت آمد که گویی به بلای عظیم گرفتار شدی و مگر چقدر عاشق بودی که این بلای عظیم، برایت «از عسل شیرین‌تر» بود.

 

میل تو به شوق آمد و ضرب المثلت کرد          آینه جنگیدن مرد جَمَلت کرد
آنقدر عسل گفتی و مثل عسلت کرد             با زحمت بسیار عمویت بغلت کرد
 
 

عبدالله بن حسن!

فرهنگی :: شعرفرهنگی :: مناسبت

 

به این فکر می‌کردم وقتی عبدالله (ع) شنیده بود که پدرش در 7 سالگی چطور از مادر (س) حمایت کرد، چگونه می‌توانست قبول کند که به دلیل سن کم، او را از کمک به عمو منع کنند و دستان او را به دستان زینب (س) بسپارند؟

 

حال که در خیمه‌های او پسری نیست                 از علی اکبرش دگر خبری نیست

ماندن من در حرم چنان هنری نیست                   دست ضعیفم که هست اگر سپری نیست

مثلث هراس (3)

سیاسی
 
بخش سوم؛ ایران‌هراسی
در بخش‌های قبلی یادداشت خواندید که نظام سلطه در کنار پروژه «اسلام‌هراسی» در «سطح بین‌المللی» برای همراه کردن غیرمسلمانان علیه اسلام، پروژه «شیعه‌هراسی» را در «سطح فرامنطقه‌ای» با هدف تضعیف جبهه اسلامی از درون اجرا می‌کند. اما ضلع سوم مثلث، تضعیف «اسلام انقلابی» توسط پروژه «ایران‌هراسی» است تا استکبار بدینوسیله بتواند موج «بیداری اسلامی» ناشی از «اسلام سیاسی» را خاموش سازد و مسلمانان را از مقاومت در برابر زورگویان منصرف نماید.
پروژه «ایران‌هراسی» درست پس از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی ایران کلید خورد. انقلاب اسلامی مردم ایران توانسته بود کشورمان را به کانون توجهات جهان اسلام تبدیل کند. همچنین ما به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک ایران، به بازیگری تأثیرگذار بر مناسبات دو منطقه خاورمیانه و جنوب غرب آسیا بدل شدیم.
 
پس از آن طبیعی بود که مخالفین آرمان‌های انقلاب اسلامی، چه در داخل و چه در سطح بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی به این آرمان‌ها، سعی کنند به این نظام سیاسی نوخاسته فشار وارد نمایند. از سوی نظام سلطه، «ایران‌هراسی» به عنوان یکی از راهکارها انتخاب شد تا بدینوسیله بتوانند افکار عمومی دنیا و دولت‌های ضعیف دیگر را با خود همراه کنند. آن‌ها قصد دارند با اجرای پروژه راهبردی «ایران هراسی»، ایران را به عنوان تهدیدی بزرگ در منطقه و همچنین تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی مطرح سازند و باعث تضعیف و تخریب چهره جمهوری اسلامی گردند. این رویکرد از سوی نظام استکبار با هدف به حاشیه راندن «اسلام انقلابی» دنبال می‌گردد.
اهداف ایران‌هراسی
1. انتقال بحران از مدیترانه به خلیج فارس
پس از جنگ 33 روزه و شکست اسرائیل، کاخ سفید قصد دارد با پررنگ کردن ضلع ایران‌هراسی در مثلث هراس، تحولات منبعث از پیروزی حزب‌الله را مدیریت نماید. در واقع آمریکا سعی می‌کند بحران را از مدیترانه به خلیج فارس منتقل نماید تا برای رژیم صهیونیستی فرصت‌سازی نماید.
2. سرعت بخشیدن به روند سازش اعراب و رژیم جعلی اسرائیل
طرفداران صهیونیست به عنوان هدف دوم سعی می‌کنند با ایجاد هول و هراس از افزایش قدرت ایران در منطقه، کشورهای عربی را وادار به بازی در زمین تعیین شده نمایند تا شرایط برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی را فراهم کنند.
3. تشکیل ناتوی عربی از عمان تا لبنان
بازدارندگی در برابر قدرت ایران از طریق همکاری دولت‌های عربی منطقه یکی از اهداف دیگر راهبرد ایران‌هراسی و اساس سیاست خارجی ایالات متحده آمریکاست. در واقع آن‌ها سعی دارند که همسایگان عرب کشورمان را از ایران جدا کنند و در مقابل ایران قرار دهند. اظهارات «دیک چنی» روی عرشه ناو آمریکایی «جان استینس» در خلیج فارس نشان‌دهنده این هدف است: «ما با دوستانمان در برابر تندروی و تهدیدهای استراتژیک خواهیم ایستاد. ما به تلاش برای رهایی کسانی که متحمل رنج و سختی شده‌اند ادامه خواهیم داد و دشمنان آزادی را به دست عدالت خواهیم سپرد و با کمک دیگران از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای کشتار گروهی و چیره شدن این کشور بر منطقه جلوگیری خواهیم کرد».
4. مهار منطقه‌ای ایران
واشنگتن با ایجاد هول و هراس در کشورهای عربی سعی دارد آنان را وادار به نقش‌آفرینی در عراق، لبنان و فلسطین مطابق با سیاست‌های خود نماید. رابرت گیتس در همین باره به کشورهای عربی توصیه کرده بود که اگر می‌خواهند در عراق، تنها صدای ایران شنیده نشود، فوراً سفیران خود را به عراق اعزام نمایند.
5. منزوی ساختن ایران در عرصه بین‌المللی
نظام سلطه قصد دارد با منزوی ساختن ایران، در واقع مدل کره شمالی را برای متوقف ساختن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به کار گیرد و افکار عمومی جهان و حداقل دولت‌های جهان را با سیاست‌های ضدایرانی خود همراه سازد.
6. ایجاد مسابقه تسلیحاتی در منطقه
پروژه ایران‌هراسی به آمریکا کمک می‌کند تا با ترساندن کشورهای منطقه از ایران، بتواند تجهیزات نظامی خود را به آن‌ها بفروشد و سود سرشاری از این راه کسب کند. جالب است بدانید که «نیکلاس برنز» هدف از فروش تسلیحات به کشورهای منطقه را توانمند ساختن آن‌ها در برابر توسعه‌طلبی‌ها و تجاوزگری‌های ایران عنوان می‌کند.
7. توجیه حضور نظامی و اشغالگری آمریکا در منطقه
از نظر استراتژییست‌های آمریکایی، پس از شدت یافتن نفرت ملت‌های منطقه از حضور نظامی آمریکا، پروژه ایران‌هراسی به عنوان یک راهبرد تبلیغاتی و جنگ روانی می‌تواند تا حدودی قدرت نرم آمریکا در خاورمیانه را ترمیم نماید؛ بدینوسیله آن‌ها می‌توانند با هراساندن ملت‌ها از ایران، دلیلی برای حضور نظامی خود در منطقه اعلام نمایند.
8. تسلط بر منابع نفتی منطقه
آمریکا قصد دارد با اجرای پروژه ایران‌هراسی حضور خود در منطقه را تثبیت نماید تا چاره‌ای برای منابع نفتی خود ( که حدوداً تا 10 سال آینده به اتمام می‌رسد) پیدا کند. در همین رابطه خوب است بدانید که تا 30 سال آینده فقط ایران، عربستان و عراق کشورهایی هستند که می‌توانند صادرات نفت داشته باشند.
تاکتیک‌ها و تکنیک‌های ایران هراسی
1. بهره‌گیری از بار منفی واژه‌ها، کلمات و مفاهیم حساسیت برانگیز در افکار عمومی
نسبت دادن کلماتی مانند بنیادگرایی، حامی تروریسم، ضدیهود، ناقض حقوق بشر، محور شرارت و... به جمهوری اسلامی ایران در رسانه‌های غربی امری متداول، هماهنگ شده و هدفمند در جهت ترساندن افکار عمومی از انقلاب اسلامی به نظر می‌رسد.
2. وانمایی و سیاه‌نمایی در خصوص ایران
از همان سال‌های اولیه انقلاب اسلامی و پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان، در فضای سینمای غرب فیلم‌هایی مانند «محاصره» و «عقاب‌ها» و مستندهایی مانند «ایران، خطرناک‌ترین ملت» و «سفر انقلابی به ایران» در همین موضوع ساخته شد. پس از آن نیز در سال‌های اخیر شاهد برجسته‌تر شدن تصویر ایران و ایرانی در رسانه‌های غرب و به طور خاص هالیوود بوده‌ایم؛ تصویری که نزد اغلب ایرانیان ناخوشایند، غیرمنصفانه، اغراق‌آمیز و کلیشه‌ای جلوه کرده و نزد اغلب مخاطبان دیگر تهدیدآمیز، افراط‌گرایانه، مشارکت‌گریز و آشفته بوده است.
فیلم‌هایی مانند «بدون دخترم هرگز» و «سیصد» و مستندهای «سفر به انتهای زمین»، «روزی روزگاری ایران» و «کلیه‌های ایرانی برای فروش» از جمله تولیدات رسانه‌های غربی هستند که در سیاه‌نمایی ایرانیان مؤثر بوده‌اند.
3. بهره‌گیری از تاکتیک ارعاب
القای خطر فناوری موشکی ایران برای اروپا و کشورهای خلیج فارس توسط رسانه‌های غربی تکنیک دیگری از ایران‌هراسی دنبال شده توسط دولت‌های غربی است.
4. انگاره‌سازی‌های هدفمند
صهیونیست‌ها با قراردادن تصویر آقای احمدی‌نژاد در کنار تصویر هیتلر، سعی دارند که رئیس جمهور ایران را قاتل یهودیان و خطرناک برای جهانیان نشان دهند.
5. استفاده از تاکتیک همسان‌سازی
آمریکا با وارد کردن فشار بر سازمان‌های بین‌المللی و اعلام نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، شیوه دیگری از ایران‌هراسی را پیگیری می‌کند.
6. تحریف اخبار مرتبط با ایران:
معرفی کردن پیشرفت‌های هسته‌ای ایران به عنوان فعالیتی غیرصلح‌آمیز و خطرناک برای جهان از دیگر روش‌های ایران‌هراسی است.
7. القای مستقیم و غیرمستقیم:
سردمداران غربی با حمایت رسانه‌های بی‌شمار خود سعی کردند ایران را به عنوان کانون شرارت در جهان و کشوری که به دنبال استیلا بر منطقه است، معرفی نمایند.
نتیجه‌گیری
پس از بیداری ملت‌های مسلمان در قرن گذشته در مقابل زورگویان و استعمارگران، نظام سلطه با ایجاد مثلث هراس، سعی در منزوی کردن مسلمانان و تضعیف جبهه اسلامی داشت. پس از انقلاب اسلامی و با اوج‌گیری بیداری اسلامی، مثلث هراس هم به شکل جدی‌تری از سوی نظام سلطه دنبال شد. پس از حادثه 11 سپتامبر، دولت جرج بوش رسماً از جنگ صلیبی علیه مسلمانان سخن گفت و «اسلام‌هراسی» بیش از هر زمان دیگری موردنیاز نومحافظه‌کاران کاخ سفید قرار گرفت. اما در کنار اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی نیز به عنوان بخشی از همین پروژه به منظور ایجاد شکاف میان مسلمانان پیگیری شد. البته چنین طرح‌هایی بدون مجریان منطقه‌ای که شامل رؤسای کشورهای عرب هم‌پیمان آمریکا می‌باشد، موفقیتی ندارد و باید اهداف آمریکا در قالب مصلحت قوم عرب یا امور دیگری که به ذائقه اعراب سازگار باشد، ترجمه شود. اما در این میان، جمهوری اسلامی با موضعی هوشمندانه در جهت اتحاد امت اسلامی، سعی در حفظ بیداری اسلامی و به ثمر رسیدن این نهال دارد:
«اکنون هجده سال است که نفس مسموم طراحان سیاسى استکبار، پیوسته دمیده مى‌شود تا همسایگان ما در خلیج فارس را از ایران اسلامى که پرچم اتحاد و برادرى در دست دارد، بترساند! من اعلام مى‌کنم که هیچ خطرى از سوى ایران اسلامى، هیچ کشور اسلامى را تهدید نمى‌کند. ایران اسلامى به برکت زندگى در سایه‌ى مبارک احکام قرآن، امروز از همیشه بیشتر مشتاق اتحاد و عزت و اقتدار جهان اسلام است.» (1)


این مقاله را می‌توانید در استوا هم ببینید.
 
پاورقی:
1. بیانات رهبر معظم انقلاب در مراسم گشایش هشتمین اجلاس سران کشورهاى اسلامى 18/9/1376
 
منابع:
1. سامانه جستار http://farsi.khamenei.ir/keyword-index
2. رضا سراج؛ چرایی اتخاذ راهبرد ایران‌هراسی؛ نشریه موعود؛ شماره 105
3. روزبه راستگو؛ ایران‌هراسی و نظامی‌گری عربی؛ تهران امروز 26/9/1388
4. محمدکاظم جعفری؛ نگاهی به پروژه ایران‌هراسی در طرح خاورمیانه جدید آمریکا؛ خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران؛ 4/5/1385
5. علی قاسمی - حسین بابایی؛ پروژه ایران‌هراسی؛
6. عبدالله بیچرانلو، بازنمایی اسلام و ایران در رسانه‌های غرب؛ فصلنامه رسانه؛ شماره 77

یا اول و یا آخر...

فرهنگی :: یادداشت
 
اربابی به همراه غلامش از کنار مسجدی عبور می‌کردند. غلام از ارباب رخصت خواست تا در مسجد، نماز خود را به جا آورد.

مدتی گذشت و از غلام خبری نشد. ارباب سر خود را داخل مسجد برد و گفت: «کجایی؟» غلام جواب داد: «نمی‌گذارد من از مسجد بیرون بیایم.»

ارباب پرسید: «چه کسی؟» و غلام جواب داد: «همان کسی که نمی‌گذارد تو به مسجد داخل شوی!»

 


 

مثلث هراس (2)

سیاسی
 
بخش دوم؛ شیعه‌هراسی
در بخش اول یادداشت خواندید که پس از احساس خطر حاکمان غربی از موج بیداری اسلامی، آن‌ها در صدد برآمدند با انزوای مسلمانان به اهدف استعماری خود دست یابند؛ بر همین اساس پروژه «اسلام‌هراسی» را کلید زدند تا افکار عمومی غیرمسلمانان جهان را با خود همراه کنند. اما استراتژیست‌های غربی به همین بسنده نکردند؛ آن‌ها برای تضعیف جبهه اسلامی به اختلاف‌افکنی میان مسلمانان نیز پرداختند. در این بخش از یادداشت قصد داریم شما را با این اختلاف‌افکنی که با محوریت پروژه «شیعه‌هراسی» در حال اجراست، بیشتر آشنا کنیم.
استکبار جهانی در کنار پروژه «اسلام‌هراسی» به قصد اختلاف‌افکنی بین مردمان ادیان دیگر با مسلمانان، پروژه «شیعه‌هراسی» را برای اختلاف‌افکنی بین مسلمانان جهان با یکدیگر اجرا می‌کند. آن‌ها قصد دارند با درگیر کردن مسلمانان با هم، موجب تضعیف نیروهای اسلامی در مقابله با نظام سلطه شوند و همچنین فکر و ذهن مسلمانان را مشغول به درگیری‌های درون‌دینی نمایند. باید این نکته را هم اضافه نماییم که آمریکا از پیوندهای معنوی میان شیعیان خاورمیانه با جمهوری اسلامی ایران احساس نگرانی می‌کند و بویژه پس از فروپاشی حکومت بعث در عراق و به وجود آمدن فرصت مشارکت در ساختار سیاسی عراق برای شیعیان این کشور، این نگرانی آنها افزایش هم یافته است.
مهم‌ترین اقدامات دشمنانِ موج بیداری اسلامی در پروژه «شیعه‌هراسی» عبارتند از:
1. جلوگیری از شکل‌گیری ترتیبات امنیتی بومی و پایدار
همانطور که می‌دانید در برخی از کشورهای خاورمیانه مانند ایران، عراق و بحرین شیعیان اکثریت جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و در برخی دیگر از کشورها مانند لبنان و یمن شیعیان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی اثرگذارند. در سال 2004، پادشاه اردن که به امریکا سفر کرده بود در مصاحبه با «واشنگتن‌پست»، اصطلاح «هلال شیعه» را وارد گفتمان سیاسی منطقه‌ای کرد تا بتواند تا حدودی حاکمان سنی منطقه را به جای «همزیستی مسالمت آمیز» با ایران و یا گروه‌های شیعی، به سمت تنش و بی‌اعتمادی متمایل کند.
2. انعکاس تصاویر دروغین از جنبش‌های مقاومت شیعی
یکی از ترفندهای شیعه‌هراسی، انعکاس تصاویر دروغین و گزارش‌های انحرافی از مشارکت عوامل وابسته به حزب‌الله لبنان در امور داخلی سایر کشورهاست. برخی از این ادعاها عبارتند از:
-        مداخله حزب الله در ناامن‌سازی عراق؛
-        مداخله در فرایند طبیعی انتخابات لبنان؛
-        ارتباط با مهمترین گروه مخالف شیعه یمن الحوثی؛
-        آموزش نظامی برخی شیعیان کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه بحرین.
3. تهدیدسازی برای شیعیان از طریق شبه‌نظامیان وهابی
استکبار جهانی با تحریک گروه‌های افراطی سلفی و شبه‌نظامیان وهابی برای اقدامات تروریستی علیه شیعیان، قصد دارد وحدت ملت‌های منطقه را تخریب کند و آرامش روانی را از مردم منطقه سلب کند. گروه تروریستی «ریگی» از جمله گروه‌های شبه‌نظامی وهابی در منطقه بودند.
4. پیوند زدن تفکرات اهل سنت با وهابیون
یکی دیگر از اقدامات نظام سلطه، پیوند زدن مرامنامه اهل سنت با گروه‌های سلفی است تا بدینوسیله شیعیان را علیه جامعه اهل سنت تحریک کنند و آتش تفرقه را در میان فرق اسلامی شعله‌ور نمایند. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران، با آگاه‌سازی شیعیان از این نقشه شوم و تبیین تفاوت‌های محسوس بین گروه‌های سلفی و برادران اهل سنت، جلوی این فتنه را سد کرد.
5. توجیه اقدامهای تروریستی گروههای نزدیک به وهابیون
گسترش پروژه «شیعه‌هراسی» بهانه‌ای شد برای گروه‌های سلفی که به «شیعه‌زدایی» بپردازند. به عنوان مثال مقامات مسئول در «ایالت نیمروز» واقع در جنوب غربی افغانستان که با جمهوری اسلامی ایران مرز مشترک دارد، تدریجا به مهاجرت اجباری شیعیان از این مناطق و یا از بین بردن کتاب‌های تشیع اقدام می‌کنند.
مقام معظم رهبری در تبیین حوادث مربوط به شیعه‌هراسی فرموده‌اند: «در عراق، شیعه و سنّى قرنها کنار هم زندگى کرده‌اند. چقدر فامیل‌هاى شیعه و سنى با هم خویشاوند و قوم و خویشند. در طول این چند قرن گذشته، هیچ وقت اختلافى به این شکل مطرح نبوده است. زمان عثمانی‌ها دولت و حکومت به شیعه زور می‌گفتند و اذیت می‌کردند، و زمان صدام و زمان‌هاى دیگر هم کم و بیش همین‌طور بود؛ اما مردمِ شیعه و سنّى با هم کارى نداشتند. امروز می‌خواهند مردم را به جان هم بیندازند.
 در دنیاى اسلام هم یک جا از زبان وابستگانشان مسئله‌ى هلال شیعى را مطرح می‌کنند که: «آهاى سنّی‌ها! چه نشسته‌اید، خودتان را برسانید که شیعه‌ها دارند مسلط می‌شوند!»؛ یک هلال شیعى را از ایران تا عراق، تا بحرین، تا لبنان تشکیل می‌دهند؛ براى اینکه جامعه‌ى اهل سنّت و دولت‌هاى اهل تسنّن را بترسانند. از این طرف هم مظاهرى را درست می‌کنند که جمهورى اسلامى را از همسایگانش دور کنند. مسئله‌ى جزایر و مسائل گوناگون را مطرح می‌کنند که ایران هم احساس کند که مورد تهدید است. سنّى را یک جور علیه شیعه و شیعه را یک جور علیه سنّى تحریک می‌کنند. این برنامه‌هاى این‌هاست. ما اگر می‌خواهیم پیروزی‌هایى که در این چند سال - به حول و قوه‌ى الهى - علیه سیاست‌هاى استکبارى در این منطقه به وجود آمده است، به نتیجه برسد، باید هوشیار و بیدار باشیم.» (1)
نتیجه‌گیری
نظام سلطه در کنار پروژه «اسلام‌هراسی» در سطح بین‌المللی، پروژه «شیعه‌هراسی» را در سطح فرامنطقه‌ای با هدف تضعیف موج بیداری اسلامی اجرا می‌کند. افزایش اقدام‌های تعرضی وهابیون علیه شیعیان در پاچنار پاکستان و دره اسماعیل خان افغانستان، تداوم بی‌ثباتی‌های امنیتی ناشی از منازعات فرقه‌ای در شرق ایران، انفجارهای متعدد تروریستی در عتبات عالیات در عراق، حمایت‌های خزنده برخی رجال سیاسی امارات و عربستان مانند شاهزاده بندر بن سلطان از گروه‌های تکفیری و ادعاهای تبلیغاتی مکرر اردن و مصر مبنی بر تلاش تهران برای مهندسی امنیتی جغرافیای سیاسی شیعه در خاورمیانه عربی، از عوامل ظهوریافته پروژه «شیعه‌هراسی» است که گریبانگیر امت اسلامی در منطقه خاورمیانه شده است. ما باید با بصیرت‌پراکنی و آگاه‌سازی ملت‌های منطقه، مانع از تضعیف موج بیداری اسلامی در جهان شویم تا بتوانیم در کنار امت واحده اسلامی در مقابل زورگویان جهان به پیروزی برسیم.
ادامه دارد...

این مقاله را می‌توانید در استوا هم ببینید.
پاورقی:
1. خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ 21/7/1385
 
منابع:
1. نرم‌افزار حدیث ولایت؛ ویرایش دوم.
 
2. شیعه هراسی و ایران هراسی در دیپلماسی امنیتی آمریکا؛ مصطفی دلاورپور؛ نشریه پگاه حوزه
3. از شیعه‌هراسی تا اسلام‌هراسی؛ هفته نامه تیلار
4. نامه آیت‌اللّه العظمی سبحانی خطاب به دکتر یوسف القرضاوی
5. گفتگوی حجت‌الاسلام محمد خوش‌نظر با خبرگزاری فارس
6. گفتگوی دکتر خواجه‌سروی با ماهنامه زمانه
7. شیعه هراسی راهبرد عملیات روانی رسانه ای آمریکا؛ مرکز مطالعات و اطلاعات فرهنگ استراتژیک
8. خبرگزاری ابنا

عطر ولایت علی (ع)

فرهنگی :: مناسبت
 
روزی که پیامبر (ص)، علی (ع) را بالای دست گرفت تا نعمت خدا تکمیل شود، جاه‌طلبان دنیاطلب فکر می‌کردند اگر دستان علی (ع) بسته شود، می‌توانند از عطرپراکنی نعمت ولایت جلوگیری کنند. وقتی نتیجه نگرفتند، فرقش را شکافتند؛ علی بن الحسین (ع) را ارباً اربا کردند؛ علی بن الحسین (ع) دیگری را بالای دست حسین (ع) من الاذن الی‌الاذن سر بریدند؛ علی بن الحسین (ع) دیگری را به اسارت به شام بردند و... هنوز هم می‌خواهند عطر ولایت علی (ع) را خاموش کنند، به همین خاطر به علی حسینی خامنه‌ای حمله‌ور شده‌اند.
 

 

وظیفه فرهنگی ملت

فرهنگی
 
آیا در کشور، نهادی داریم که موظف باشد خطر‌های فرهنگی و خطر‌هایی که فرهنگ اسلام را یعنی باورها و ارزش‌های اسلامی را هدف قرار داده، شناسایی و راه مبارزه با آن را پیدا کند؟ آیا این کار، مسؤولی دارد؟ شاید بشود گفت کار شورای عالی انقلاب فرهنگی همین است. اما شما کارنامة شورای انقلاب فرهنگی از بدو تأسیس تا حالا را ببینید، چند قدم در این راه برداشته است؟ بنده چند سال در خدمت عزیزان در شورای انقلاب فرهنگی بودم. به شما صادقانه عرض بکنم، بنده سعی می‌کردم از اول وقت تا آخر وقت باشم، از 2 بعدازظهر می‌رفتم تا ساعت 9 شب، که گاهی رئیس جمهور وقت می‌گفت من تعجب می‌کنم تو چطور هفت ساعت می‌توانی روی این صندلی بنشینی! خودش رئیس شورای انقلاب فرهنگی بود. ما عضو کمیسیون اسلامی شدن دانشگاه بودیم، سال‌ها جلسات مکرر برگزار شد، بنده عضو ثابت آن بودم. یادم نمی‌آید حتی یک بار تخلف کرده باشم. اواخرش رسیدند به این‌که دانشگاه اسلامی چه باید باشد، باید فضای سبز و ساختمان کافی داشته باشد، باید حقوق اساتید تأمین شود، باید ورزشگاه و استخر داشته باشد! و... من گفتم آقای وزیر! یک کلمه اسلام هم در یک جایی از این بنویسید؛ آخر ما داریم درباره اسلامی شدن دانشگاه صحبت می‌کنیم! این نتیجه کاری بود که چندین سال در کمیسیون اسلامی شدن دانشگاه‌ها صورت گرفت، البته بعد از بحث از این‌که اسمش اسلامی شدن باشد یا اسلامی کردن!... حالا تازه همان‌هایی را که نوشتند، ببینید چقدر عمل شد! این وضع فرهنگی کشور ماست! با این وضع آیا صحیح است که ما برای مسائل جزئی بحث‌هایی بکنیم که حاصلی هم نداشته باشد و این مسائل مهم را به کلی به فراموشی بسپاریم؟! اگر دولت نمی‌تواند و قوای مربوط نمی‌توانند تلاش کنند و وظیفه‌شان را انجام دهند، آیا ما به‌عنوان ملت وظیفه‌ای نداریم؟!
 
وظیفه جنگ در هر کشوری اول متوجه ارتش می‌شود. ولی وقتی صدام حمله کرد، ارتش ما توانایی نداشت که جواب بدهد؛ اما آیا کس دیگری وظیفه نداشت؟ اگر نبودند بسیجیان و داوطلبانی که در جنگ شرکت می‌کردند، آیا جنگ به پیروزی می‌رسید؟ درست است که در مسأله فرهنگ مسؤول اصلی شورای انقلاب فرهنگی یا نهاد دیگری است، اما خب می‌بینید توانش را ندارند. حالا که آن‌ها توان ندارند، آیا از ما هم ساقط است و نباید هیچ کاری بکنیم؟ آیا جا ندارد که ما کمیسیونی برای بررسی مسائل فرهنگی کشور و راه کارهای عملی داشته باشیم؟ اگر دولت و مجلس اقدامی نکردند، خود ما به‌عنوان طلبه چه کاری می‌توانیم بکنیم؟ این تکلیف به هیچ وجه از شانه ما برداشته نمی‌شود و ما باید هر چه بیش‌تر و هر چه زودتر به این خطر توجه کنیم و در درجه اول با همکاری نهاد‌های مربوط و اگر نبود و نتوانستند و یا نخواستند، به اندازه توان خودمان در این راه قدم برداریم.
 
 
 
آیت الله مصباح یزدی؛ اجلاس مجلس خبرگان رهبری؛ 1389/6/23