پژوهشگروبلاگ شخصی قاسم صفایی نژاد

۴۵۰ مطلب با نشانه «یادداشت» ثبت شده است

یادداشت یادداشت‌ها

فناوری فقط تسهیل‌کننده است

وقتی می‌خواهیم #کارآفرینی فناورانه انجام دهیم، نیروهایی مانند سرعت تغییرات فناورانه و پذیرش #اینترنت در تمام حوزه‌های #زندگی_اجتماعی ما را کمک می‌کنند. عوامل زیادی وجود دارند که این پویایی را ایجاد می‌کنند اما یکی از مهم‌ترین آنها #اثر_شبکه است.

همه می‌دانیم که شبکه و ارتباطات شبکه‌ای برای پیشرفت چقدر مهم است اما معمولا از این غافلیم که شبکه‌ها به خودی خود #ماندگار نیستند. آنها همانطور که نیاز به ایجاد دارند، نیاز به #پرورش هم دارند. #فناوری فقط وجود آنها را تسهیل می‌کند و نه تضمین.

یادداشت شخصی

... و پایان مسئولیت در نشر صاد

وقتی زمستان سه سال پیش با محمدرضا شرفی خبوشان نام «صاد» را برای نشر انتخاب کردیم، نمی‌دانستیم که چه روزهایی در انتظار است. صاد حرف مقطعه‌ای است که در تفسیر اشاره شده است نام چشمه‌ای است در عرش خدا و البته یکی از حروف الفبای فارسی. می‌خواستیم ناممان هم اسلامی باشد و هم ایرانی. با همفکری و کمک و حمایت دوستانی چون سیدمیثم سیدصالحی و یاسر جلالی می‌خواستیم کسب‌وکاری راه بیندازیم در عرصه محتوای عمیق که به مرور زمان خودگردان شود و بتوانیم سرمایه اولیه را برگردانیم.
میرشمس‌الدین فلاح هاشمی، محمدرضا شرفی خبوشان، مرضیه مرادی، بهزاد جامه بزرگ، رامبد خانلری در عرصه محتوایی توانستند اتفاقات خوبی در جذب و تولید آثار ممتاز و خوب رقم بزنند. همکاران دیگر در بخش اجرایی و بازاریابی تمام تلاش خود را کردند که تیم محتوایی بتواند راحت‌تر کار کند و دیده شود.
نشر صاد توانست در ۲ سال و نیم، ۳۲۰ محصول تولید کند. ۶۰ رمان‌نویس کشف کند و پرورش دهد و آثار آنان را منتشر کند، ۸ ویراستار جدید تربیت کند، ۵ کتابش را به زبان‌های دیگر ترجمه کند و در ترکیه و پاکستان و لبنان منتشر کند. در نشرسرای خودنویس یک شبکه ۷ هزار نفره تولید کننده محتوا ساخته شد و در نشر صوتی قناری، کتب صوتی و پادکست‌های خوبی تولید شد. به فضل خدا برای اولین بار یک نشر نوپا توانست در دو سال اول در بیش از ۲۰ رشته مختلف در جوایز ملی، نامزد شود و ۷ جایزه ببرد یا شایسته تقدیر شود.
همه این موفقیت‌ها در شرایطی رقم خورد که مشکلات زیادی داشتیم. هنوز به تأسیس رسمی نرسیده بودیم و مشغول تکمیل تیم بودیم که کرونا آمد؛ یک شوک جدی به همه کسب‌وکارها وارد شد. دو ماه از تأسیس رسمی گذشته بود که قیمت ارز دو برابر شد و شوک دوم به برنامه‌ریزی ما وارد شد. همینطور مشکلات دیگری در محیط به وجود آمد که عددهای غیرقابل پیش‌بینی ما که ۱۰ درصد کل هزینه‌ها بود، جبران کننده این همه اتفاقات پیش‌بینی نشده نبود اما با همه این مسائل اقتصادی، اتفاقات خوبی در حوزه محتوایی افتاد.
نشر صاد به من و دوستانم در نشر صاد این درس را داشت که در سخت‌ترین شرایط می‌توان با اراده و عزم راسخ، با همدلی و تواضع، با خلاقیت و کیفیت مسیر را پیمود و اتفاقات بزرگی رقم زد.
حتما در این مسیر خطا و اشتباه داشتیم که عذرخواهم و به جز طلب حلالیت از همه، خواهان دعای خیرتان هستم.

یادداشت شخصی

راه اشتباهی

میدونستید روی خورشید هر چقدر آب بریزیم، اونو نه تنها خاموش نمیکنه بلکه به جرم اون هم اضافه می‌کنه؟ چون ذخایر اکسیژن و هیدروژن خورشید رو افزایش میده. 
دلایلش مفصله که الان مدنظرم نیست. 
از طبیعت باید درس بگیریم. ما فکر می‌کنیم یه کارهایی دردهای ما رو تسکین میده ولی در واقع داره دردمون رو بیشتر میکنه. 
باز دلایلش مفصله اما هر کسی خودش میتونه در درون خودش پیدا کنه.

یادداشت شخصی

باغبان، طبیعت را آنگونه که هست نمی‌پذیرد

باغبان، طبیعت را آن‌گونه که هست نمی‌پذیرد، البته که قوانین و سنت‌های رشد باغ را می‌داند و در نظر می‌گیرد.
او عاشق باغ است و نقش جدیدی به عهده می‌گیرد که با مهارت‌های جدید و وظایف جدید تعریف می‌شود.
یک باغ نمی‌تواند خود را حفظ کند ولی باغبان می‌تواند با فکر، علاقه و تلاش آن را رشد دهد.

یادداشت شخصی

مسئولیت جدید

روز گذشته بار سنگین مسئولیت انتشارات علمی فرهنگی بر عهده‌ام گذاشته شد. به لطف خداوند تبارک امیدوارم و محتاج دعا و کمک دوستان گرانقدرم هستم. در روز معارفه عرض کردم نبرد بین محتوای عمیق و محتوای سطحی در این سال‌ها جدی است؛ پیروزی در این نبرد، کمک و یاری همه نیک‌اندیشان و مؤمنان را می‌طلبد.

نگاه به اثرگذاری فرهنگ اسلامی-ایرانی در عرصه بین‌الملل با استفاده از فناوری‌های جدید و مهم‌تر از همه جدی کردن نقش مردم در تولید و توزیع محتوای عمیق به پیشرفت فرهنگی ما کمک خواهد کرد. امیدوارم با پرهیز از شتاب‌زدگی و با استفاده از کار علمی بتوان بر مشکلات اداری و اجرایی این انتشارات بزرگ با همه ظرفیت‌های خوبی که دارد، غلبه کرد و فعالیت‌های نشر را در راستای مأموریت اصلی‌اش که همان اثرگذاری فرهنگی است ساماندهی کرد.

---

پی‌نوشت: در مورد نشر صاد و عملکردی که به لطف دوستان خوبم در تیم نشر صاد حاصل شد هم به زودی گزارشی می‌نویسم.