۱۲ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

حقوق زن و مرد مساوی است

فرهنگی :: یادداشت

حقوق زن و مرد مساوی است و زن‌ها آزادند. زن‌ها آزادند که با اختیار خود چنان پیشرفت کنند که به درجه مرضیه حدیدچی برسد. بانوی مبارزی که وقتی ساواک با شکنجه از او نمی‌تواند اعتراف بگیرد، دخترش را جلوی چشمش شکنجه می‌دهد که مهر مادری را وسیله اعتراف‌گیری از او بکنند اما او محکم و استوار آزادگی خود را حفظ می‌کند.

چرا مدعیان تساوی حقوق زن و مردِ دنبال‌روی غرب، فقط آزادی و تساوی حقوق را در مؤلفه‌های لیبرالیسم می‌بینند؟ تساوی حقوق زن و مرد از نظر آنان فقط متوقف به تساوی دیه‌ و ارثی است که معلوم نیست به چند درصد از مردم دنیا مجموعا تعلق می‌گیرد -که برای همان اسلام یک نظام جامع دارد که همه ابعاد آن را باید با هم دید- و آزادی متوقف است به نوع لباس پوشیدن که نازل‌ترین نگاه به آزادی است.

آزادی یعنی اینکه در راه حق از همه چیز آزاد باشی، از تعلقات دنیوی، از منیت‌ها، از ترس‌ها، از لذت‌جویی‌ها و چه زیبا مرضیه حدیدچی آزادی زن در یکی از عرصه‌ها (مبارزه) را به رخ کشید. روحش شاد...

اداره هولدینگی رسانه و هم‌افزایی در آن

علمی :: مدیریت رسانه

این یادداشت به عنوان سرمقاله شماره 24 ماهنامه مدیریت رسانه منتشر شده است.

 

اجتماعات بشری جهت تشریک مساعی در جهت اهداف مشابه به وجود آمده‌اند. سازمان‌ها به عنوان نوعی از اجتماعات بشری نیز ایجاد شدند تا عده‌ای برای رسیدن به هدف مشترک با هم همکاری نمایند و در یک تقسیم وظایف و سازماندهی مناسب بتوانند به سمت موفقیت رهسپار شوند؛ موفقیتی که همراه با مسئولیت اجتماعی توأمان باشد.

شتاب و گستردگی تحولات جوامع بشری بخصوص در چند دهه اخیر، کار را برای سازمان‌های مختلف سخت کرده است. سازمان‌ها باید با دیدگانی تیزبین گذشته و حال و آینده جامعه هدف خود را مدنظر داشته باشند تا بتوانند حیات خود را تأمین نمایند. اثرات پدیده‌های نوین بر سازمان‌ها و همچنین خلاقیت سایر سازمان‌ها منجر به نیازمندی سازمان‌ها به یکدیگر در طی زمان شده است؛ نیازمندی برای هم‌افزایی و به اشتراک‌گذاری توانایی‌های اساسی جهت افزایش کارآیی و اثربخشی.

یکی از روش‌های ایجاد و تقویت این هم‌افزایی، ایجاد سازمان‌های هولدینگی است. موضوع‌ ایـجاد‌ یـا‌ تـوسعه هولدینگ، زمانی مطرح می‌شود که هدف سازمان، اداره بیش‌ از‌ یک شرکت است. سازمان با هدف ایجاد تنوع در فعالیت و افزایش تـعداد شـرکت‌ها، با پیوند‌ بین‌ کسب‌وکارهای شرکت‌های تابعه، حلقه‌های مفقوده این شرکت‌ها‌ را‌ رفع و زنجیره‌ ارزش‌ را تکمیل می‌کند. در چنین شرایطی شرکت هولدینگ، برای موفقیت بیشتر شرکت‌های زیرمجموعه خود بین آنان هم‌افزایی ایجاد می‌کند. 

نقش رسانه‌ها در ملی‌گرایی مصرفی

علمی :: رسانه

اقتصاد مقاومتی کلیدواژه‌ای است که در سال‌های اخیر بسیار بر سر زبان‌ها است. کلیدواژه‌ای که راهبرد کلان نظام جمهوری اسلامی در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است و وظیفه اجرای آن بر دوش یک قوه و نهاد نیست و نیازمند تشریک مساعی همه قوا، نهادها، سازمان‌ها و مردم است. رسانه‌ها نیز به عنوان یکی از ارکان جوامع جدید باید در اقتصاد مقاومتی نقش‌آفرین باشند.

اقتصاد مقاومتی را می‌توان از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار داد. یکی از مفاهیم مهم حوزه اقتصاد در این میان «ملی‌گرایی مصرفی» است. شاخص ملی‌گرایی مصرفی توسط شیمپ و شارما (1987) در جهان مطرح شده است و منظور از آن، گرایش به مصرف کالای داخلی توسط مصرف کنندگان است.

در این گزارش راهبردی پس از مرور پیشینه تحقیقاتی «ملی‌گرایی مصرفی» در جهان و ایران، به بررسی سیاست‌های کلی و قوانین مرتبط با آن در ایران پرداخته‌ایم و پس از آن به تبیین نقش رسانه‌ها در بهبود این شاخص همت گمارده‌ایم. در پایان نیز سعی شده است راهکارهایی برای افزایش شاخص ملی‌گرایی مصرفی با رویکرد نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی آن ارائه شود.

 

این گزارش راهبردی را می‌توانید از سایت مرکز پژوهشی آرا دریافت نمایید.

محاسبه اعمال قبل از طلب حلالیت لازمه!

فرهنگی :: یادداشت

از بس همه دارن میرن کربلا این روزها، فکر کنم اگه اونهایی که نمیرن پست بذارن در رسانه‌های اجتماعی که «حلالتون کردیم» یا «التماس دعا»، کمتر محتوا تولید بشه تا اینکه همه پست میذارن که حلالمون کنید ما داریم میریم کربلا.

آخه یه عده‌ای هم اعتقاد دارند هر کلیک در فضای اینترنت یعنی خروج ارز از کشور و کمک به استکبار جهانی!!!! پس کمتر تولید شدن این محتوا هم نفی ظلمه!

درسته گفتن که زیارت اربعین مثل حج نیست که حتما باید بدهی رو بدی که بتونی بری، میتونی با اینکه بدهی داشته باشی هم بری زیارت اما دیگه نگفتن با پست کردن یک جمله «حلالم کنید» در شبکه‌های اجتماعی تکلیف از گردنتون ساقط میشه و بقیه هم با زدن لایک، موظف هستن عفو خودشون رو نشون بدند. یه ذره زحمت کشیدن برای ادای حق الناس هم بد نیست، لااقل اگه فکر می‌کنید حق کسی رو ضایع کردید در همین فضای مجازی خصوصی به خودش بگید که به دلیل فلان کار معذرت می‌خوام و حاضر به جبران هستم که حداقل قبل از طلبیدن حلالیت، یه محاسبه‌ای از اعمال خودتون هم بکنید که برای قبولی زیارتتون هم خوبه.

 

چالش وبلاگی میز کار

شخصی

یک آشنا یک بازی وبلاگی یا یک چالش وبلاگی جدید راه انداخته که تصویری از میز کار خود را منتشر کنیم. ایشون لطف کردند و اظهار داشتند که میز کارهای متفاوتی می‌تواند وجود داشته باشد. من هم از این قاعده مستثنی نیستم و بیشتر از اینکه میز کارم چیزی شبیه به میز تحریر باشه، میز کارم نرم افزار وان نوت هست که هر جایی باشم می‌تونم ازش استفاده کنم، البته واندرلیست هم ابزار کمکی هست که کارها به موقع انجام بشه. اما برای اینکه چالش وبلاگی هم بی‌نصیب نمونه، میز کار فیزیکی هم منتشر می‌کنم.

دردسرهای روزمره

شخصی

هر پدیده خوشایندی، مضراتی هم دارد. مثلا خانه نوساز؛ با اینکه خوب است و مزیت‌های قابل توجهی نسبت به یک خانه قدیمی‌ساز دارد اما یکی از دردسرهای آن هم این است که همه واحدها تازه اثاث‌کشی کرده‌اند و مخصوصا اگر زودتر از بقیه ساکن شده باشی، نمی‌دانی منتظر چه نوع همسایه‌هایی باید باشی.

از آن بدتر این است که چون همه جدید آمده‌اند، مهمانان این واحدها ممکن است زنگ شما را اشتباه بزنند و مدام یا آیفون خانه را خاموش کنی یا اینکه بگویی اشتباه زنگ زده‌اید. اگر انسان‌های بی‌ملاحظه هم پیدا بشوند که دیگر بدتر. مثلا ممکن است ساعت 1 و نیم نصفه شب زنگ آپارتمان شما که بین در آپارتمان شما و در آپارتمان واحد بغلی است به صدا دربیاید و داماد واحد بغلی که تقریبا 5 شب از هفته را منزل پدرزن به سر می‌برد، بگوید خوابم می‌آمد و حواسم نبود که این زنگ ما نیست! و آنوقت بچه شما همان شب تب کرده باشد و به زور خوابیده باشد و بیدار شود و دیگر تا صبح نخوابد!

اینها که مرور خاطرات بود. حالا یک سال گذشته از اثاث کشی و تقریبا دیگر همه چیز کمی بهتر شده. اما پس از یک سال، دو واحد از این ساختمان نوساز شما که مستأجر بودند عوض می‌شوند و 8 صبح، خانم‌های بزرگواری برای کمک در چیدن وسایل خانه فامیل و دوست خود که تازه به این ساختمان آمده سر می‌رسند و همه‌شان نمی‌دانم چرا بین آن همه زنگ، زنگ واحد شما را می‌زنند! به هر حال باید تصمیم بگیرید یا آیفون را خاموش کنید یا جواب بدهید؛ اما به هر حال هم اعصابتان خرد می‌شود که چرا انقدر انسان‌های بی‌ملاحظه‌ای وجود دارند که فکر نمی‌کنند ممکن است در خانه یک نفر، بچه کوچک خواب باشد، یا مریض باشد، یا کسی شغل شیفتی داشته باشد و کمی خوابیده باشد یا الخ...

لطفا حواستان باشد که اگر مطمئن نیستید از زنگ فامیل و دوست خود که تازه به خانه‌ای رفته، به موبایل او زنگ بزنید و بپرسید کدام زنگ را فشار دهم و سپس انگشت مبارک را بر روی آن دکمه بگذارید. ممکن است در خانه‌ای که مزاحم او می‌شوید اتفاق ناخوشایندی بیفتد. این هم حق الناس است.

 

دوجداره؟!

شخصی

الان محل کار هستم و باد شدیدی در حوالی مرکز تهران مشغول وزیدن هست. پنجره دوجداره اتاق کارم هم گویا نمی‌تونه از ورود باد جلوگیری کنه و پرده کرکره‌ای اتاق تکان می‌خوره. پنجره باید جلوی ورود باد رو بگیره، چه برسه که دوجداره هم باشه! شاید طبقه هشتم بودن این اتاق هم مزید بر علت باشد که باد شدیدتر بوزد.

- یه وقت‌هایی هست که فکر می‌کنی خیلی مقاومی و نفوذناپذیر، اما اینطور نیست. برای فهمیدنش هم نیازی نیست حتما سونامی بیاد یا طوفان؛ یک باد شدید چند دقیقه‌ای هم می‌تونه بهت بفهمونه که به دوجداره کردن نفست خیلی خوشبین نباش. مخصوصا اگه واقعی یا توهمی فکر می‌کنی بالاتر هستی، بیشتر مراقب باش.

 

مستی عاشق

فرهنگی :: شعر

دل کـه آشفته روى تو نباشد، دل نیست         آنکه دیوانه خال تو نشد، عاقل نیست

مستى عاشق دلباخته از باده توست             به جز این مستی‌م از عمر، دگر حاصل نیست

عشق روى تو درین بادیه افکند مرا                چه توان کرد که این بادیه را ساحل نیست

بگذر از خویش اگر عاشقِ دلباخته‏‌اى             که میان تو و او، جز تو کسى حایل نیست

رهرو عشقى اگر، خرقه و سجاده فکن           که به جز عشق، تو را رهرو این منزل نیست

اگر از اهل دلى صوفى و زاهد بگذار                که جز این طایفه را راه درین محفل نیست

بر خَمِ طره او چنگ زنـم، چنگ زنان                که جز این حاصل دیوانه لایعقل نیست

دست من گیر و از این خرقه سالوس، رهان     که در این خرقه به‌جز جایگه جاهل نیست

علم و عرفان به خرابات ندارد راهى                که به منزلگه عشاق ره باطل نیست

 

دیوان امام
نویسنده: امام خمینی (ره)

روز کوروش؛ حمایت یا جوزدگی

فرهنگی :: یادداشت

همیشه در میان ملت‌ها، دسته‌ای وجود داشته‌اند که تحت تأثیر جو و فضای روانی ساخته شده توسط دیگران، اقداماتی می‌کنند. اقداماتی که بعضا تأثیر آنچنانی ندارد اما برخی اوقات می‌تواند تأثیرات مهمی بر روی فرهنگ، اقتصاد و اجتماع بگذارد. 

این یادداشت مجال پرداختن پژوهشی به اینکه کوروش که بود و چه کرد را نمی‌دهد؛ قطعا کوروش پادشاه بزرگی بود که با همه بزرگی‌اش مطلق نبوده و دولت او، خوبی‌ها و بدی‌هایی داشته است. در حال حاضر سخنم این نیست که کوروش از بقیه پادشاهان بهتر بود یا خیر و یا اینکه از عصر خود جلوتر بود یا خیر؛ بحث بر سر آن دسته از مردمی است که تحت تأثیر جو اقداماتی می‌کنند که این اقدامات بعضا از حب کوروش هم نیست و از بغض دیگری است.

چند سؤال است که از این افراد که به قول حامیانشان صف 2-3 کیلومتری در اطراف مقبره کوروش تشکیل دادند و مبلغان آن‌ها در فضای مجازی دارم:

- چه اصراری است که تاریخ بیش از 7 هزار ساله سرزمین پارس را به 2500 سال تقلیل دهیم؟

- چقدر کوروش رو می‌شناسید؟ کدام کتاب را در مورد تاریخ ایران باستان خوانده‌اید؟ به غیر از این اطلاعات اندک توزیع شده در شبکه‌های اجتماعی و موبایلی، چه چیزی از کوروش می‌دانید؟

- آیا یک بار روخوانی شاهنامه را انجام داده‌اید؟ چقدر دوره اساطیری و تاریخی ایران را می‌شناسید؟

- شعارهایی شبیه «ما آریایی هستیم / عرب نمی‌پرستیم» از کجا آمده است؟ اصلا می‌دانید آریایی‌ها چه کسانی بودند؟ می‌دانید ایران قبل از ورود آریایی‌ها هم تمدن داشت؟ می‌دانید با به حساب آوردن خود به عنوان آریایی، چقدر از تاریخ کشورمان را حذف می‌کنید؟ 

- آیا یکی از افتخارات منشور کوروش، نفی نژادپرستی و آزاداندیشی نیست؟ این چه نسبتی دارد با شعارهای ضدعرب و ضد اسلام؟ چگونه خود را طرفدار کوروشی می‌دانید که همان چند جمله باقیمانده از او را هم در عمل قبول ندارید؟

متأسفانه کوروش را فقط تبدیل کرده‌ایم به یک نماد سطحی. نمادی که کسی از آن اطلاعات عمیقی ندارد و به دلیل همین بی‌اطلاعی، به جای اینکه مایه وحدت قرار گیرد، تبدیل به مایه اختلاف شده است.

 

مبارزه پیروز

فرهنگی :: کتاب

کتاب «مبارزه پیروز» اثر شهید دکتر بهشتی توسط انتشارات روزنه در 82 صفحه در سال 1394 منتشر شده است. این کتاب دربرگیرنده یک مقاله و چهار سخنرانی از ایشان است. موضوع اصلی این کتاب «قیام امام حسین علیه السلام»، چگونگی آن، ثمرات آن و چگونگی الگوگیری از آن است.

مقاله «مبارزه پیروز» برگرفته از 4 سخنرانی ایشان در روزهای 8 تا 13 محرم سال 1382 قمری است که ایشان مسئولیت مرکز اسلامی هامبورگ را به عهده داشتند و سخنرانی‌های دیگر ایشان در این کتاب مربوط به شب‌های تاسوعا و عاشورای سال 1344 و 1345 شمسی است.

در مقاله مبارزه پیروز، موضوع اصلی «تاریخ تحلیلی قیام عاشورا» است. و چهار سخنرانی دیگر را می‌توانید با عناوین «روح قیام کربلا»، «درس عقیده و جهاد»، «قیام برای عدالت و آزادی» و «عاشورا در بستر تاریخ» مطالعه نمایید.

 

قبلا در این وبلاگ، 5 بند خواندنی از این کتاب را در بخش نقل قول گنجانده بودم که توصیه می‌کنم با خواندن آنها به خواندن کامل کتاب علاقه‌مند شوید. عناوین این 5 بند در زیر آمده است که می‌توانید برای خواندن آنها روی آن کلیک کنید:

زندگی بی مبارزه ممکن نیست

شرایط مبارزه پیروز

خلاصه زندگی: عقیده و جهاد

دوستی با حسین فقط گریستن نیست

سرافکندگی باطل، سنت خداست

 

نسخه کاغذی این کتاب را می‌توانید به قیمت 4250 تومان از اینجا بخرید. همچنین نسخه الکترونیک این کتاب را می‌توانید به صورت رایگان از کانال تلگرامی شهید بهشتی دریافت نمایید. همچنین نظرات کاربران گودریدز را می‌توانید از اینجا مطالعه نمایید.

------------------

پ.ن: در این روزهای باقیمانده تا اربعین خواندن این کتاب را توصیه می‌کنم.